2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 201-202-203. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpek Yolu Yayıncılık Sayfa 201, 202, 203  Su Damlasının Hikayesi Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 201 Cevabı

Su Damlasının Öyküsü

Doğada birçok olay kendiliğinden ve belli bir düzen içerisinde oluşur. Doğa olayları bu düzenin sağlanmasında etkilidir. Yeryüzündeki sular, Güneş’in etkisi ile buharlaşarak gökyüzüne doğru yükselir ve bulutları oluşturur. Bulutlarda biriken su damlacıklarının yeryüzüne düşmesi yağmuru oluşturur. Kar, su buharlarının havada donarak beyaz ve hafif damlacıklar hâlinde yeryüzüne inmesidir. Dolu ise su buharlarının donarak katı hâlde yeryüzüne inmesidir.  Su buharlarının oluşturduğu bulutlar bazen yeryüzüne yakın mesafede olur. Yerle temas eden hava içindeki su buharının donarak kristalleşmesi sonucu sis oluşur. Rüzgâr, ısınan havanın soğuk hava ile yer değiştirmesi sonucu oluşan esintidir. Doğa olaylarından zarar görmemek ve gerekli önlemleri almak için hava durumunu takip etmeliyiz.


Hangi mevsimde kar yağar?

Cevap : Dünyamızda kış aylarında kar yağar.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 202 Cevabı

Doğa olayları nelerdir? Söyleyiniz.

Cevap :  Doğa olanları insanlardan bağımsız bir şekilde gerçekleşen olaylardır. Doğa olaylarına örnek verecek olursak, sis, fırtına, hortum, tsunami, deprem ve sel gibi doğa olaylarına örnekler verilebilir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 203 Cevabı

Öğrendiklerimizi Uygulayalım

Aşağıdaki boş alanlara, ismi yazılı olan doğa olaylarına uygun resimler çiziniz. Resimleri boyayınız.

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir