2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 204-205-206-207. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpek Yolu Yayıncılık Sayfa 204, 205, 206, 207  Doğal Afetler Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 204 Cevabı

Doğal Afetler

Doğal afet, can ve mal kaybına neden olan doğa olaylarıdır. Sel, heyelan, çığ, fırtına, hortum ve deprem doğal afetlerdir. Karların erimesi ve yağmurun çok yağması sonucu sel oluşabilir. Toprak ve kayaların büyük parçalar hâlinde yamaçlardan aşağı sürüklenmesi ile heyelan oluşur. Karların büyük kütleler hâlinde dağlardan yuvarlanması sonucunda çığ oluşur. Rüzgârın çok kuvvetli esmesi sonucu oluşan doğal afet fırtınadır. Fırtınalar; evlerin çatılarının yıkılması, ağaçların devrilmesi gibi zararlara sebep olabilir. Sıcak ve nemli hava ile soğuk havanın şiddetle yer değiştirmesi sırasında dönen rüzgârlar oluşur. Bu rüzgârlara hortum adı verilir.


Binaların sağlam yapılması niçin önemlidir?

Cevap : Binaların sağlam yapılaması çok büyük önem taşımaktadır. Depreme dayanıklı raylı sistem yapılması gerekmektedir. Demir oranı fazla olması gerekmektedir. Taş kumu kullanılmalıdır. Binalar bizlerin evimizdir. Deprem sırasında can ve mal kaybının olmaması için bina sağlamlığı önemlidir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 206 Cevabı

Doğal afetler nasıl oluşur? Anlatınız.

Cevap :  Doğal afetler atmosferde gerçekleşen tepkimeler sonucunda meydana gelir ve yer yüzünde etkileri gözlenmektedir. Örnek vermek gerekirse ; atmosferde bulutlar bir araya gelir, etkileşim olduktan sonra yer yüzüne sıcaklığa göre, yağmur, kar ve dolu gibi hava olanları gerçekleşmektedir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 207 Cevabı

Öğrendiklerimizi Uygulayalım

Aşağıdaki fotoğraflar hangi doğal afetleri göstermektedir? Noktalı yerlere yazınız.

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir