3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 164-165-166-167-168. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 164, 165, 166, 167, 168,  Koruyalım Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 164 Cevabı

KORUYALIM

Okullar, camiler ve çocuk parkları ortak kullanım alanları arasındadır. Onları hep birlikte kullanırız. Okulda eğitim görürüz. Camiler dinimizin sembolüdür ve ibadet yaptığımız yerlerdir. Çocuk parkları ise oyun oynadığımız, güzel vakitler geçirdiğimiz alanlardır. Bu ortak kullanım alanları hepimize aittir. Ortak kullanım alanlarımız olan okulları, camileri ve parkları özenli kullanmalıyız. Onlara zarar vermemeliyiz. Otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları ile duraklar ortak kullandıklarımız arasındadır. Ulaşım araçlarının koltuklarına ve tutunacak yerlerine zarar vermemeliyiz. Onları kirletmemeliyiz. Toplu taşıma araçlarına binmek için beklediğimiz durakları da özenli kullanmalıyız. Durakların camlarını kırmamalıyız. Trafik işaret ve levhaları trafiğin düzenli olmasına yardımcı olur. Bu levhaları korumalı, zarar vermemeliyiz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 166 Cevabı

Çevrenizde bulunan ortak kullanılan alanlara örnekler veriniz. Bunları korumak için neler yapabileceğinizi anlatınız.

Cevap : Okullar, alışveriş merkezleri, cami, kilise, mağazalar, tiyatro salonları, sinema salonları gibi ortak alanlarımıza örnek verilebilir. Bu alanlarda çöpleri yere atmamamız gerekir, çevremize zarar vermemeliyiz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 167 Cevabı

BULMACA

• Aşağıda verilen kelimeler, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde bulmacada gizlenmiştir. Bu kelimeleri bulmacada bularak üzerlerini boyayınız. Kalan harfleri şifre bölümüne sırasıyla yazınız. Şifreyi bulunuz.

cami okul park otobüs durak vapur spor salonu

Şifre: Milletçe Kullandığımız Ortak Malları Özenli Kullanmalıyız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 168 Cevabı

Çalıma Yapalım

• Çevrenizdeki insanlarla birlikte kullandığınız araçlar hangileridir? Aşağıdaki tabloya yazınız.

Cevap : Otobüsler, Metrolar, Taksiler, Trenler, Gemiler, Uçaklar, Parktaki aletler Duraklar, Spor Salonları gibi çevrenizdeki insanlarla birlikte kullandığınız araçlar örnekler verilebilir.


• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Görseldeki yanlış davranışların neler olduğunu yazınız.


• Okulumuzu korumak için neler yapabiliriz? Yazınız.

Cevap : Okulumuzu korumak içim temiz tutmalı, eşyalara zarar vermememiz gerekir. Ayrıca okumuzun eksikleri için yardım kampanyası düzenleyebiliriz.

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir