3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 166-167-168-169. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

h
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 549
Yanıt Sayısı: 7
4 sene önce

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Doğa ve İnsan Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 166, 167, 168, 169


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 166 Cevabı

Nesli tükenmekte olan bir canlı söyleyiniz.

Cevap : Nesli tükenmekte olan canlılara örnek vermek gerekirse beyaz balina, panda, ala geyik gibi hayvanları örnek olarak yazabilirsiniz.


Doğa ve İnsan

Ahmet, doğayı çok sever. Bitkiler, hayvanlar ve yaşadığı çevre ile ilgili yeni bilgiler araştırır. Araştırma sırasında insanların bilinçsiz avlanmaları sebebiyle pek çok hayvanın yaşam alanının daraldığını öğrendi. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu gibi pek çok canlı türünün nesillerinin tükenmek üzere olduğunu gördü. İnsanların doğayı başka nasıl etkilediğini düşündü. Yaptığı araştırmalar sonucunda nüfus artışı, ağaçların bilinçsizce kesilmesi, sanayi atıklarının çevreye bırakılması gibi olayların doğayı olumsuz etkilediğini öğrendi.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 167 Cevabı

Ahmet’in insanların doğayı nasıl etkilediği ile ilgili öğrendiği diğer bilgiler aşağıda verilmiştir. Resimleri inceleyip bilgileri okuyunuz.

İnsanların yaşadıkları çevreye olumlu ya da olumsuz birçok etkileri vardır. İnsanlar; ağaç dikerek, çevreyi temiz tutarak doğayı güzelleştirir ve korurlar. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alırlar. Sokaklarda yaşayan hayvanlara barınak yaparak yiyecek sağlamaları insanların doğaya olumlu etkilerine örnektir. İnsanlar, bu şekilde doğayı olumlu etkilerken aynı zamanda farklı şekillerde çevrenin zarar görmesine de neden olurlar.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 168 Cevabı

Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap : Nesli tükenmekte olan hayvanların avlanması engellenmesi gerekmektedir. ayrıca nesli tükenmekte olan canlılıları doğal yaşam alanları korunmalı ve milli parklar yapılara üremeleri ve korunması sağlanması gerekmektedir. Milli parklar ve doğal alanların korunması sayesinde nesli tükenmekte olan canlıların beslenmesi ve zarar görmesi engellenerek üremesi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeli ve bu sayede nesillerinin devamının sağlanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde nesli tükenmekte olan canlıların yok olması engellenebilir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 169 Cevabı

Etkinlik Zamanı

Aşağıdaki canlının yaşadığı sorunda insanların nasıl bir etkisi vardır? Duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

Cevap : İnsanların atıklar ile denizi kirletmesi sonucunda denizde var olan kirlilik artmakta ve deniz içinde var olan oksijen seviyesi azalarak canlı yaşamı zarar görmektedir. Bu nedenle denizlerimizi temiz tutmalı ve denizlerde taşınan tehlikeli atıkların üst seviyede kontrol edilmesi gerekmektedir.


İnsanların doğaya olumlu etkileri nelerdir?

Cevap : İnsanlar ağaçlandırma yaparak doğayı korumaktadır. Ayrıca doğal yollar ile ortaya çıkan yangınları engellemektedir. Nesli tükenme tehlikesi altında olan canlıların korumasını sağlar. İnsanların doğaya olumlu etkileri bunlardır.

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)