3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 172-173. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Hatırlama Zamanı Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 174, 175


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 172 Cevabı

Geri dönüşüm için neden farklı kutular vardır?

Cevap : Geri dönüşüm için evet farklı kutular vardır. Çünkü cam, kağıt, demir, piller ve evsel atıkların ayrıştırılması ve tekrar kazandırılması için farklı maddeler için farklı kutular vardır.


Dönüşüyorum

Merhaba arkadaşlar, benim adım pet şişe. Sizlere kendimi tanıtayım. Ben su, meyve suyu, ayran, süt vb. sıvıların konulması için plastikten üretilmiş bir ambalajım. İçeceklerin çoğunu benimle birlikte satın alırsınız. Eskiden çok mutsuzdum. Çünkü insanlar beni kullandıktan sonra gelişigüzel çöpe atıyorlardı. Çevre kirliliğine neden oluyor, doğadaki canlılar için tehlike oluşturuyordum. Şimdi çok mutluyum. Çünkü insanlar, benim ve diğer arkadaşlarım için ayrı ayrı dönüşüm kutuları yaptılar. Artık bizi çöpe atmıyorlar. Hepimiz, farklı farklı tesislerde çeşitli eşya ve malzemelere dönüşerek sizlerin hayatına yeniden geri dönüyoruz. Metal, cam, kâğıt, pil atıkları diğer arkadaşlarım. Örneğin benden ve kapağımdan çok güzel fotoğraf çerçeveleri, plastik mutfak eşyaları, oyuncaklar üretiliyor. Hep birlikte güzel bir dünya, sağlıklı bir hayat için çalışmalıyız. Doğayı korumak hepimizin sorumluluğudur.


Okulunuzda cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Cevap : Okumuzun içerisinde  cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için farklı çöp kovalarının yapılması gerekmektedir. Bu kutular sayesinde hem çevre bilinci sağlanması, hemde çevreye zarar vermeden atıkların ülkemize kazandırılması sağlanır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 173 Cevabı

Etkinlik Zamanı

Okulda geri dönüşüm bilincini arttırmaya yönelik bir kampanya planlayınız. Kampanyada yapacağınız çalışmaları aşağıya yazınız.

Cevap : İlk olarak kampanya için bir grup oluşturun. Kartlar üzerinde geri dönüşüm bilinci ile ilgili sloganlar yazılmalıdır. Bu sloganlar sınıf panosuna ve öğrencilere dağıtılması gerekmektedir. Bu sayede geri dönüşüm bilinci sağlanmalı ve toplantılar ile öğrencilere bilgiler verilmelidir.


Aşağıdaki bölüme, geri dönüşümün çevreye olan olumlu etkilerine örnekler yazınız.

Cevap : Geri dönüşümün çevreye olan olumlu etkileri, ülke ekonomisi büyük bir yükten kurtulur, dışa bağımlılık azalır, çevre ve doğa korunur, yatırımlar artar gibi olumlu örnekler verilebilir.

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir