3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 70-71-72-73. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

h
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 549
Yanıt Sayısı: 7
4 sene önce

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 70-71-72-73. Tasarruf Önemlidir Metni Etkinlik Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları

Arkadaşımız Yiğit, evdeki kaynakları nasıl daha tasarruftu kullanabileceğimizi anlatıyor. Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Yiğit, hangi önerilerde bulunuyor? Açıklayınız.

Evimizde gereksiz yanan lambaları ve izlenmeyen televizyonu kapatmalıyız. Böylece elektriği daha az kullanmış oluruz. Evimize elektrikli ev aletlerini alırken enerjiyi verimli tüketenleri tercih etmeliyiz. A sınıfı elektrikli ev aletleri uzun süre kullanımda elektrik tasarrufu sağlar. Evimizi tasarruflu lambalar ile aydınlatmalıyız. Ayrıca ışık miktarı ayarlanabilen lambaları da tercih edebiliriz. Bu lambalar elektrik tasarrufuna yardımcı olur. Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı su tasarrufu yönünden karşılaştıralım: Bulaşık makinesi bir yıkamada 15 litreye yakın su harcarken elde yıkamada 35 litreye yakın su harcanır. Bu karşılaştırmaya göre bulaşık makinesinin daha az su harcadığı görülür. Evimizde sebze ve meyve yıkadığımız atık suyu değerlendirebiliriz. Bu atık su ile evimizdeki çiçekleri, bahçemizdeki ağaçları sulayabiliriz. Paramızı da gereksiz yere harcamayarak tasarruf yapabiliriz. Harçlıklarımızı sabırla biriktirerek bir ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Evimizde tasarruflu teknolojik aletler kullanması gerekir. Ev içinde gereksiz yanan lambaları, işimiz bitince bilgisayarı ve televizyonu kapatmamız gerekmektedir. Buzdolabının kapısını kapalı tutmamız gerekmektedir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları

Siz, evinizde hangi konularda tasarruf yapıyorsunuz? Anlatınız.

Cevap : Ben evimde lambaları kapatır, suyu ihtiyacım kadar kullanır, işim bitince televizyon ve bilgisayarı kapatma gibi tasarruf konularına dikkat ediyorum.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları

Çalışma Yapalım

• Arkadaşımız Senem, elektrik faturalarının yüksek olduğunu görmüş. Faturalarının daha düşük olması için ailece çeşitli önlemler almaya karar vermişler. Alınan önlemlere göre faturaya ödenecek para miktarının azaldığını görmüşler. Buna göre aşağıdaki grafiği inceleyiniz. Verilen soruları cevaplayınız.

• Senemler Mart ayında elektrik faturasına ne kadar ödemişler? Yazınız.

Cevap :  120 tl ödeme yapmışlardır.

• Senemlerin Nisan ayı için elektrik harcaması kaç TL’dir? Yazınız.

Cevap :  100 tl olarak görülmektedir.

• En az elektrik faturası hangi ayda gelmiştir? Yazınız.

Cevap :  Haziran ayında 80 tl olarak görülmektedir.

• Haziran ayında elektrik faturasının azalması için hangi tasarruf tedbirleri alınmış olabilir? Fikrinizi yazınız.

Cevap :  Lambalarda tasarruf yapılması, klimanın gerektiği kadar kullanılması, bilgisayar ve televizyonun ihtiyaç doğrultuda kullanılması ve kapatılması gibi konularda tasarruf edilmiş olabilir.

Sesli Konu Anlatımı 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 70-71-72-73. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)