3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 90-91-92-93. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 90,  92, 93  Dikkatli Alışveriş Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 90 Cevabı

DİKKATLİ ALIŞVERİŞ

Satın alacağımız yiyecek ve içeceklerin üzerinde üretim ve son kullanma tarihleri bulunmalıdır. Üretim tarihi, o ürünün ne zaman üretildiğini gösterir. Son kullanma tarihi ise ürünün en son kullanılacağı tarihi belirtir. Alacağımız ürünün son kullanma tarihine mutlaka bakmalı, ona göre bu ürünü satın almalıyız.  Paketlenmiş ürünleri alırken de dikkatli olmalıyız. Bu ürün paketlerinin yırtılmamış, bozulmamış, kırılmamış, eğilip bükülmemiş olanlarını almalıyız. Ürünün paketi zarar görmüşse hemen market çalışanlarına bildirmeliyiz. Satın alacağımız ürünlerin üzerindeki açıklamaları dikkatlice okumalıyız. Sağlığımıza zararlı maddeler içeren yiyecek ve içecekleri satın almamalıyız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 92 Cevabı

Alışverişlerinizde siz nelere dikkat ediyorsunuz? Anlatınız.

Cevap : Alışverişlerimizde ilk olarak son kullanma tarihine, Türk malı olduğuna, TSE damgasına, tarım bakanlığı onayına ve içerisinde var olan maddelere dikkat ederek alışverişimi yaparım.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 93 Cevabı

Çalışma Yapalım

• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Konuşma balonlarını okuyunuz. Tuna, nasıl bir problemle karşılaşmış? Anlatınız. Tuna, böyle bir problemle karşılaşmamak için ne yapmalıydı? Yazınız.

Cevap :  Tuna, bakkaldan aldığı çikolatanın tarihinin geçtiğini belirtmektedir. Ancak bakkalcı bunu kabul etmemiştir. Bunun üzere tuna tüketici haklarına ve zabıtaya haber vermesi ve tarihi geçmiş ürün satan bakkala idari yaptırım yapılması gerekir.


• Yiyecek ve içecek satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazınız.

Cevap :  Yiyecekler ve içecekler satın alınırken ; son kullanma tarihine, Türk malı olduğuna, TSE damgasına, tarım bakanlığı onayına ve içerisinde var olan maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir