4. Sınıf Din Kültürü Kitabı 23-24-25. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 122
Yanıt Sayısı: 0
5 ay önce

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Dilek ve Dualarda Geçen Dini İfadeler Metni Cevapları Sayfa 23, 24, 25


Dilek ve Dualarda Geçen Dini İfadeler Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Yayınevi Kitabı Sayfa 23-24-25


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 23 Cevapları


Düşünelim


Soru : İnsanlar, günlük hayatta birbirlerine ne gibi sözlerle dua etmektedirler?


Kısa Cevap : “İnsanlar, günlük hayatta birbirlerine ne gibi sözlerle dua etmektedirler?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İnsanlar günlük hayat içerisinde birbirlerine dua edecek ifadelerde bulunurlar.

Haydi inşallah, inşallah kabul olur, inşallah dilediklerin olur, Allah korusun, Allah rahmet eylesin , Allah kabul etsin, Allah affetsinden korusun , Allah tamamına eriştirsin, Allah zihin açıklığı versin , Allah mesut etsin, Allah analı babalı büyütsün gibi ifadelerle dua ederler.

Bu ifadeler genellikle konuşma aralarında veya sohbet ederken insanlar birbirleriyle bir şeyler paylaştıkları zaman olur.

Bu paylaşımlardan sonra insanlar birbirlerini desteklemek ve dertlerini ortak olmak için bu dualarda bulunurlar.

Bu duaları alan ve anlattıkları şeyleri bu şekilde karşılık verilen insanlar da bundan memnuniyet duyarlar. Çünkü dua etmek ve duanın kabul olacağını bilmek her Müslümanın inançları arasındadır.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 24 Cevapları


Etkinlik


Soru : Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Bu ifadelerin söylendiği durumlarla ilgili sınıfınızda kısa drama çalışmaları yapınız.


Kısa Cevap :”Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Allah şifa versin: hasta ziyaretine gittiğimiz zaman veya bir kimsenin hasta olduğunu duyduğumuz zaman Allah’tan o kimse için afiyet ve şifa diler ve bu ifadeyi kullanırız.

İnsanın tedavi maksadıyla vesile olan şeye müracaat etmesi ve tedavisinde olması gerekmesi İslamiyette teşvik edilen bir durumdur. Ancak asıl şifa Allah tarafından gelmekte olup bu doğa ile de bu ikrar edilmiş olur.

Allah razı olsun: bizleri biri tarafından iyilik yapıldığı zaman veya derdimizin dinlenmesi gibi bize bir maddi veya manevi yardımda bulunulduğu zaman o kişiye teşekkür etmek amacıyla bu sözü söyleriz.

Allah kolaylık versin: gerek iş yapan bir insanı gördüğümüzde gerekse de telefonla konuşma gibi onları görmesek de iş yapıldığı söylendiği zaman bu ifadeyi kullanırız.

Allah korusun: kaza gibi veya kötü bir olay gibi bir şey anlatıldığı zaman veya akla gelen düşünceler bile olsa hoşlanılmayacak bir durumdan bahsedildiği zaman başa gelmesini istemediğimiz şeyler de bu ifadeyi kullanırız.

Allah bereket versin: bir satıcının veya ticaret yapan bir kimsenin ticareti hakkında konuşurken veya bir kimse belirli bir para kazanmışsa bu ifadeyi kullanırız.

Allah’a emanet ol: insanlarla gerek yüz yüze gerekse de telefon görüşmesi gibi görüşmelerde konuşmayı bitirirken bu ifadeyi kullanırız.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 25 Cevapları


Etkinlik


Soru : Günlük hayatta, sevdikleriniz için sizler ne gibi dualar edersiniz? Örnekler yazınız.


Kısa Cevap : “Günlük hayatta, sevdikleriniz için sizler ne gibi dualar edersiniz? Örnekler yazınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Günlük hayatta sevdiklerime gerek ibadetlerden sonra gerekse de günlük konuşmalarda dua etmeyi çok severim.

Dua etmek çok güzel bir şey ve bu sevdiklerine yapıldığı zaman bence daha değerli oluyor.

Bana sevdiklerin bir iyilik yaptığı zaman onlara hemen “Allah razı olsun “derim.

Kötü bir olaydan bahsettikleri zaman onların üzülmesini istemediğim ve başlarına bir şey gelmesini istemediğim için “Allah korusun” derim.

Sevdiklerim evlendiği zaman veya nişanlanma gibi bir güzel haber aldığım zaman onların daima mutlu olmasını istediğim için “Allah mesut etsin, Allah tamamına erdirsin “derim.

Sevdiklerim hastalandığı zaman çok üzülür ve onların iyileşmesi için şifanın Allah tarafından geldiğini bildiğim için “Allah şifa versin” derim.

Ayrıca ibadetlerden özellikle de namaz kıldıktan sonra veya ara ara ellerimi dua etmek için açarak sevdiklerimin daima mutlu ve huzurlu olması için, ailemizin birlik ve düzen içerisinde olması ve hayırlı bol kazançlar için aileme dua ederim. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)