4. Sınıf Din Kültürü Kitabı 29. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
1 ay önce

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 29


Hazırlık Çalışmaları Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 29 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet bularak defterinize yazınız.


Kısa Cevap : “Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet yazınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

  • İman edip salih amel işleyenlere gelince; onlara ecirlerini eksiksiz verecek, lütuf ve ihsanından (fazla fazla) arttıracaktır. Kim de (Allah’a kulluk yapmaktan) çekinir ve büyüklenirse, onlara can yakıcı bir azapla azap edecek ve onlar kendileri için Allah’ın dışında ne bir dost ne de yardımcı bulabileceklerdir. (4/Nisâ 173)
  •  Allah’a iman edip O’na tutunanlara gelince, onları kendinden olan bir rahmete, lütuf ve ihsana dâhil edecek ve (sonunda Allah’a ulaşacakları) dosdoğru yola hidayet edecektir. (4/Nisâ 175)
  •  Hani havarilere: “Bana ve Resûlüme iman edin.” diye vahyetmiştim. Demişlerdi ki: “İman ettik. Şahit ol ki biz, gerçekten Müslimleriz/şirki terk ederek tevhidle Allah’a yönelen kullarız.” (5/Mâide 111)

2. İslam’ın şartları ile ilgili ilmihâl kitabı, Genel Ağ vb. kaynaklardan bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sunu hâline getirip etkileşimli tahtada ya da projeksiyonla yansıtarak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Kısa Cevap : “İslam’ın şartları ile ilgili ilmihâl kitabı kaynaklardan bir araştırma yapınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Ömer Nasuhi Bilmen, İslam ilmihali

11- İslâmın şartları ise, beştir. Peygamber Efendimiz’in bir hadislerinin manası şudur: “İslâm dini beş şey üzerine kurulmuştur: Şahadet sözünü getirmek (Eşhedü en lâ İlahe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah, demek), namaz kılmak, zekat vermek, ramazan ayı oruç tutmak ve hac etmek.”

İşte bu beş şey İslâm’ın şartıdır. Bu şartları gözetip onları yerine getiren insan, İslâm şerefine ermiş, Müslüman rütbesini kazanmış olur.

“Eşhedü en lâ İlâhe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühu ve Resûlühu = Allah’dan başka ilah olmadığına şahidlik ederim. Yine Muhammed’in (a.s.) Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şahidlik ederim.” sözlerine “Kelime-i Şehadet” denir. “La İlâhe İllallah, Muhammed’ün Resûlüllah” sözüne de “Kelime-i Tevhid” denir. Biz bu mübarek kelimeleri daima okuruz.


3. İman, İslam, ayet, cüz kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.


Kısa Cevap : “İman, İslam, ayet, cüz kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İman ; inanmak demektir. Her Müslümanın üzerine ibadetten önce yapması gereken şey iman etmektir.

İman müslüman olmak için ön şarttır.

İslam ; Allah tarafından indirilmiş olan,  Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin yaymış olduğu dindir.

İslamiyet elmiş olan son halk dindir ve diğer dinlerin hükmü değiştirilse bile kıyamete kadar hükmün Baki kalacak olan İslam dinidir.

Ayet; Müslümanların kutsal kitabı olan kur’an-ı Kerim’de geçen her bir tümce

Ayetler allahü Teala tarafından Cebrail Aleyhisselam vasıtası ile Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e indirilmiştir.

Cüz; kur’an-ı Kerim’in her 20 sayfasına verilmiş olan isim.

Kur’an-ı Kerim’de 30 cüz bulunmaktadır.


4. Âmentü duasını ve anlamını defterinize yazınız.


Cevap :

Amentü Duası Okunuşu

“Âmentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine’llāhi teâlâ; ve’l-ba’sü ba’de’l-mevti hakk eşhedü en lâ ilâhe illâllāh ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh.”

Amentü duasının anlamı

“Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman ettim. Ölümden sonra diriliş gerçektir. Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğuna şahadet ederim.” 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)