4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı 54. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Kurallara Uyalım Cevapları Sayfa 54


Kurallara Uyalım Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Meb Yayınları Kitabı Sayfa 54


Soru : Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki olabilir? tartışınız.


Kısa Cevap : “Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki olabilir? Tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Trafik kuralları neredeyse her gün kullanmış olduğumuz trafik yolunun güvenli olması ve insanların kendilerine bir zarar gelmeden gitmek istedikleri yere gidip gelmelerini sağlar.

Trafik kurallarına uymamak trafik kazalarının en başlıca sebebidir.

Ne kadar çok trafik kurallarına uyulmazsa o kadar çok trafik kazası olur.

İnsanlar trafikte nasıl hareket edeceklerini, nereden geçmeleri gerektiğini nerede durup nerede hareket edeceklerini trafik işaretleri ve levhaları yani trafik kuralları sayesinde bilirler.

Trafik işaret ve levhaları insanlara ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler verir ve bu sayede geçiş ve gidişler güvenli bir şekilde tamamlanır.

Trafik kurallarına uyulmaması halinde kazalar kaçınılmaz olur ve insanların can ve mal güvenliği tehlikeye girer.

Günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki trafik kazaları neredeyse tamamı trafik kurallarına uymamak sebebiyle olur.


Soru : Tüm dünyada trafik kurallarının aynı olmaması ne gibi sorunlara sebep olabilir? Arkadaşlarınız ile tartışınız.


Kısa Cevap : “Tüm dünyada trafik kurallarının aynı olmaması ne gibi sorunlara sebep olabilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Yaşadığımız Topraklar içerisinde sadece bizler değil birçok turist ülkemize gelir ve seyahat eder.

Turistler gelmiş oldukları ülkede bildikleri trafik kurallarını ülkemizde uygularlar.

Trafik kurallarının farklı olması insanları bu konuda şaşırtacak ve böylelikle istenmeyen birçok kaza meydana gelecektir.

Sadece turistler değil birçok ülkeden ithalat ve ihracat olmakta böylelikle insanlar ülkeler arası sürekli gidiş geliş yapmak gereksinimi duyarlar.

Başka ülkelerden hangi sebeple olursa olsun gelen insanlar trafik kurallarını bilmedikleri için nasıl hareket edeceğini bilemez hem kendileri hem de karşıdaki insanların can ve mal güvenliğin tehlikeye sokarlar.

Gerek şehir içinde gerek uluslararası yollarda kazalar meydana gelir ve ticaret zarara uğrayabilir

Başka ülkeye gittiğimizde ehliyet almamız gerekmesi insanları zorlayabilir.

Bütün dünya trafik kuralları aynı olmasa da ana temel konularda benzerlik vardır.

Bu az benzerlik ufak bilgilendirmelerle tamamlanabilir ve ana temel konular bir olduğu için trafiğin düzeni bozulmaz.


Soru : Aşağıdaki görselleri inceleyerek yapılan hataları ve trafik kazalarının oluş sebebini açıklayınız.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”

Cevap :

Birinci resimde  = bu resimde sarı otomobili sürücü diğer otomobile yol vermesi gerekirken beklememiş ve kaza meydana gelmiştir.

İkinci resimde = burada üst geçitten geçmesi gereken yere trafik yolunu işgal ettiği için kaza olaylara gelmiştir.

Üçüncü resimde = bu resimde insanlar bankette tek sıra halde yürümeleri gerekirken trafik yolunu işgal etmişler ve kaza olması kaçınılmazdır.


Soru : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapılabileceğini arkadaşlarınız ile tartışınız.


Kısa Cevap : “Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapılabileceğini arkadaşlarınız ile tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı  için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Ülkemizde ne yazık ki hemen hemen her gün ufak veya büyük çapta trafik kazaları meydana gelmektedir.

Bu trafik kazalarından insanlar ya can yada mal kaybı yaşamakta ve büyük sıkıntılara düşmektedirler.

Trafik kazalarının önlenmesi için yapılacak ilk şey insanların bilinçlendirilmesi gerek reklam afişleri gerek TV ve sosyal medya reklamlarında sık sık bu konunun dile getirilmesi ve insanların uyarılması gerekir.

İnsanların sık sık bunları görmesi ve bu konular hakkında uyarılar duymaları onların bilinçlenmesine ve bu konuları sık sık hatırlayarak daha dikkatli olmalarına sebep olacaktır.

Ayrıca trafik yoğunluğunun olduğu yerlerde sık sık denetimler yapılmalı polis devriye ekipleri gezmeli bazen uyarılar ve caydırıcı cezalarla insanlar uyarılmalıdır.

Kıza dikkat edilmesi ve hızlı gidişlerle insanların hayatını tehlikeye atılmaması, araç takip mesafesinde kontrol etmeyi etmeli, çok uygulu ve yorgunken araç kullanmamalı bize az gelse de alkol aldığımız zaman araç kullanmaktan sakınmalıyız.


Soru : Trafik kurallarının önemini anlatan bir broşür hazırlayınız. Hazırladığınız broşürü sınıf panosunda sergileyiniz.


Cevap :

“Trafik kurallarının önemini anlatan bir broşür hazırlayın”

Soru : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.


Kısa Cevap : “Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İstatistiklere bakıldığı zaman kazaların yaşanmasının en büyük sebebi aşırı hızdır. İnsanların ister haklı ister haklı öyle olsun hız yapmaları trafik kazalarına sebep olmaktadır.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise dikkatsizliktir. Bunun için çok yorgun ve uykulu olduğumuz zaman araç kullanmamalı çok uzun saatler boyunca direksiyon başında kalmamalı ve telefon konuşması veya telefonda veya dışarıda herhangi bir şeye bakmak gibi dikkatimizi dağıtacak şeylerden sakınmalıyız.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise trafik bilincinin az olmasıdır. Gerek yayaların gerek sürücülerin trafik bilincine sahip olması ve trafik kurallarını en iyi şekilde bilmesi kazaları engelleyen bir başka önemli unsurdur.

Bize miktarı az gelse bile alkolün insanın düşünce yapısını etkilediğinden dolayı alkollü iken araç kullanmamaya dikkat etmek çok önemlidir.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise trafik kurallarına uymaktır.

Yayaların kendileri için belirlenmiş olan kurallara uymaması ve sürücülerin işaret ve levhalara dikkat etmeyerek hareket etmeleri kazalarına sebep olmaktadır. Bunlara da dikkat edilmelidir.

Bu sayılara dikkat edilmesi halinde trafik kazaları en aza inecektir. 

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir