5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120-121-122-124-125-126. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 118-119-120-121-122-124-125-126. Çevremizdeki Ekonomik Faaliyetler Metni Etkinlik Cevapları

ÇEVREMİZDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları

Hazırlık Çalışması

A) Yaşadığınız yer ve çevresindeki kişiler ihtiyaçlarını nasıl karşılamaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Çevremde yaşayan insanlar ihtiyaçlarını çalışarak ve bunun karşılığında para kazanarak karşılarlar. Günümüzde neredeyse herkes bir işte çalışarak para kazanır ve ihtiyaçlarını karşılar.

Sıra Sizde

B) Yakın çevrenizde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Yakın çevremde hayvancılık, esnaflık ve tarım gibi ekonomik faaliyetler vardır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları

Araştıralım Paylaşalım

C) Yaşadığınız yer ve çevresinin ekonomik faaliyetlerini araştırınız. Araştırma yaparken yaşadığınız yer ve çevresinin coğrafi özelliklerini göz önünde bulundurunuz.

Cevap : Yaşadığım yer İstanbul. Bu bölgede de dağlar yoktur ve düzlüktür. Bu bölgede daha çok sanayi ve turizm sektörü gelişmiştir. Bu ekonomik faaliyetlerin gelişmesinde bu bölgenin coğrafi özellikleri çok büyük rol oynamıştır. Burada ulaşım ve erişim kolay ayrıca çok kalabalık bir bölgedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları

Sıra Sizde

D) Aşağıda ülkemizde yapılan ekonomik faaliyetlerden bazıları verilmiştir. Bunların yapılmasına etki eden coğrafi özelliği karşısına yazınız.

1. Karadeniz Trabzon, Rize, Giresun ve çevresinde çay, fındık ve mısırın yetiştirilmesi

Coğrafi Özellik : Bu bölge dağlık alanlara sahiptir. Ayrıca yeşil ormanlara ve yılın her mevsimi düzenli yağış almaktadır.

2. Muğla, Ordu, Kars ve Hakkâri’de arıcılık faaliyetlerinin yapılması

Coğrafi Özellik : Bu bölgelerde dağlık alanlar fazladır. Lakin yeşil alan sayısı azdır. Bu bölgelerimizde bu sektörlerin gelişmesinin nedeni hava sıcaklıklarının mevsim normalinde yaşanmasıdır.

3. İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde çok sayıda fabrikanın bulunması

Coğrafi Özellik : Bu bölgelerinizde bu sektörün gelişmesinde ki en büyük rol ulaşım ve insan sayısının fazla olmasıdır. Bu bölgelerimiz Hem Avrupa hemde Asya’ya açılan kapılardır.

4. Ege ve Akdeniz kıyılarında deniz turizminin gelişmesi

Coğrafi Özellik : Bu bölgelerimizde Turizmin gelişmesinin en önemli sebebi kaliteli plaj,otel ve sahillere sahip olmasıdır. Yazları bu şehirlere yurt dışından milyonlarca turist gelmektedir.

5. Karadeniz kıyılarında ormancılık faaliyetlerinin yapılması

Coğrafi Özellik : Karadeniz bölgesi her yıl düzenli yağış alır. Bu sebepten dolayı bu bölgenin neredeyse her tarafı yeşil ormanlarla kaplıdır.

6. Ülkemizin iç kısımlarında küçükbaş hayvancılığın yapılması

Coğrafi Özellik : Ülkemizin iç kısımlarında hayvancılık yapılmasının en büyük sebebi bu bölgelerde kaliteli otlakların olması ve hayvanların yaşamlarını sürdürebilecek iklimin uygun olmasıdır.

Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120-121-122-124-125-126. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Our Score

Sohbete katılın

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir