88
99

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 131-132-133-134. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

s
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 355
Yanıt Sayısı: 1
5 sene önce

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 131-132-133-134 Ekonomi Ve Sosyal Hayat Metni Etkinlik Cevapları

EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları

Hazırlık Çalışması

A) Aile büyükleriniz hangi ekonomik faaliyetlerle uğraşmaktadır? Bu ekonomik faaliyetlerin yaşantınıza etkisi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Ailemde Babam Doktor, Annem ise Türkçe Öğretmenidir. Yaptıkları işlerin hayatımızda çok büyük önemi vardır. Örnek vermek gerekirse birimiz rahatsızlanınca babam hemen teşhis koyar ve gerekli ilaçları alır. Evde Türkçe dersime ise Annem yardım eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları

Düşünelim Tartışalım

B) Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruyu cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Hayvancılığın Ali Amca ve ailesinin hayatına etkileri nelerdir?

Cevap : Ali Amca hayvancılık ile hem çocuk okutmakta hemde geçimini sağlamaktadır. Yaşadığı bölgenin coğrafyası hayvancılık yapmaya müsait olduğu için bu işi fazlasıyla iyi bir şekilde yapmaktadır.

Görseli Yorumlayalım

C) Aşağıdaki görsellerde verilen kişiler hangi ekonomik faaliyetleri yapmaktadır? Bu kişilerin yaptığı ekonomik faaliyetler, sosyal hayatlarına nasıl etki etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Yukarıda ki görsellerin birinde insanlar tarımcılık diğerinde ise madencilik ile ilgilenen insanlar vardır. Yaptıkları bu ekonomik faaliyetler sosyal hayatlarını olumlu etkiler. Çünkü yaptıkları bu işler sayesinde para kazanıp sosyal hayatlarını devam ettirirler.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları

Sıra Sizde

D) Çevrenizde yapılan ekonomik faaliyetlerin nüfus, yerleşme, eğitim ve kültür üzerindeki etkileri nedir? Aşağıda verilen kutucuklara yazınız.

Nüfusa Etkisi : Burada gerçekleştirilen ekonomik faaliyetlerin nüfusa etkisi oldukça fazladır. Çünkü insanlar iş olanakları sebebi ile buralara göç etmektedir.

Yerleşmeye Etkisi : Nüfusun iş ve hayat şartları sebebi ile buraya kayması ile birlikte yerleşmede de bir çok etkisi vardır.

Eğitime Etkisi : Eğitime oldukça fazla katkısı vardır. Değişik coğrafyalardan gelen insanlar ile bilgi alışverişi sayesinde dünyaya bakış açımız değişmektedir.

Kültüre Etkisi : Farklı bölgelerden gelen insanlarla kaynaşarak bir kültür alışverişi sağlanır. Buda toplumu olumlu etkiler.

Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 131-132-133-134. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Our Score
Yeliz
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Süper bir açıklama yapmışsınız arkadaşlar Elinize sağlık sayenizde ödevimi kolay bir şekilde yapabildim.
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Gerçekten de çok güzel açıklama yapmışsın yelizcim bencede eline sağlık ödevini yapan bildim.???
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)