88
99

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

s
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 355
Yanıt Sayısı: 1
5 sene önce

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148 Bilinçli Tüketici Metni Etkinlik Cevapları

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları

Hazırlık Çalışması

A) Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Gıda alacağımız zaman son kullanma tarihine, kalitesine bakarız. Bunlara dikkat etmezsek zehirlenme gibi bir ihtimal vardır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları

Düşünelim Tartışalım

B) Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?

Cevap : Bir liste hazırlarsak alışverişimizi eksiksiz ve daha ekonomik şekilde yaparız. Hem manevi hemde maddi olarak avantajlı oluruz. Bizde alışverişe gitmeden önce evde bir alınacaklar listesi yaparız.

2. Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?

Cevap : Evet duydum. Bu kavram alışveriş yaparken aldığı ürün hakkında bilgi sahibi olan kişilerdir. İsteklerinden önce ihtiyaçlarını alan kişiler bilinçli tüketicilerdir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları

Sıra Sizde

C) Aşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap : Hatice Hanımın yerinde olsaydım hemen fişler ile birlikte Bilgisayarı aldığım dükkana gider ve bunun hesabını sorar hakkımı arardım.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap : Anneme böyle kapıdan satış yöntemi ile bir daha alışveriş yapmaması gerektiğini bunun bilinçli tüketici davranışlarına aykırı olduğunu söylerdim.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap : Serkan bey yerinde olsaydım Ürünü aldığım mağazayı mahkemeye verir hakkımı arardım.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap : Bunun sebebini sorar ve gerekli mecralara şikayet dilekçelerinde bulunurdum.

Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Our Score
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)