88
99

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-158-159-160-161. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

s
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 355
Yanıt Sayısı: 1
5 sene önce

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Halka Hizmet Veren Kurumlar Metni Etkinlik Cevapları

HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları

A) Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Bireysel olarak bir çok ihtiyacımız vardır. Beslenmek,Barınmak ,Dinlenmek, Giyinmek gibi ihtiyaçlardır. Beslenme ihtiyacımızı yemek yiyerek, dinlenme ihtiyacımızı uyuyarak, giyinme ihtiyacımızı kıyafetler ile barınma ihtiyacımızı ise evlerde yaşayarak gideririz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları

Düşünelim Tartışalım

B) Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Toplumsal ihtiyaçlar biz insanların genel olarak toplu olan ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçlar giderilmese hayat daha zor olurdu.

Araştıralım Paylaşalım

C) Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri varsa sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Bu soruyu belediye görevlilerine sorduğumda, kimsesiz evi olmayan insanlar için belediyenin özel kurdukları çadırları varmış. Kimsesiz evsiz insanlar soğuk havalarda burada ki sobalı çadırlarda kış ayını geçirmektedirler.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları

Araştıralım Paylaşalım

D) Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız.

Cevap : Çevremde evsiz ve yaşlı insanlar için gönüllü olarak yardımlarda bulunan “İyilik et,İyilik Bul” adlı bir dernek var. Bu dernek yılın her günü ihtiyaç sahibi insanlara yardın eder. Gıda,giyim, ısınma vb bir çok ihtiyaçları karşılarlar.

Sıra Sizde

E)Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Cevap : Belediyeye gerekli dilekçeler yazılmalıdır.

2.Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Cevap : Çevremizde bulunan vakıf ve derneklerden yardım isteyerek ihtiyaçlarını karşılamalıyız.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

Cevap : Devletin ilgili alanlarına dilekçe yazmalı ve durumu izah etmeliyiz.

Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-157-159-160-161. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Our Score
Bosver
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Çok işime yaradı sağolun?
Leyla
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Take you and çok güzel bir açıklama elinize sağlık
Zeynep
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Allah siz forum ders kitabı yöneticilerine kolaylık versin teşekkür ederim
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Gerçekten çok güzel olmuş forum ders kitabı seviliyorsunuz.
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
Çok faydalandım teşekkürler
ÜYELİKSİZ
5 sene önce
ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜRLER
Melisa
ÜYELİKSİZ
4 sene önce
Çoooooooooooooook beğendim ellerinize sağlık siz bize kolaylık verdiniz Allah da size kolaylık versin
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)