5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 180-181-182-183. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 180-181-182-183 Yaşadığım Yerin Ülke Ekonomisine Katkısı Metni Etkinlik Cevapları

YAŞADIĞIM YERİN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 180 Cevapları

Hazırlık Çalışması

A) Kullandığımız ürünlerin hepsi ülkemizde mi üretilmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Kullandığımız ürünlerin bir kısmı ülkemizde bir kısmı yurt dışında üretilmektedir.

Sıra Sizde

B) Sizce Çin’de üretilen bazı ürünlerin ülkemizde kullanılmasının sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Ülkemizde üretimin fazla gelişmemiş olması nedeni ile üretim devi olan Çin’den ürün ithal etmemiz gerekmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları

Araştıralım Paylaşalım

C) Yaşadığınız yer ve çevresinin, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerdeki önemini araştırınız. Araştırma sürecinde yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetleri göz önünde bulundurunuz. Araştırmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Yaşadığım yer ve çevresi diğer ülkelere göre iklim olarak daha ılımandır. Bu sebepten dolayı hayvancılık ve tarım oldukça fazla ilerlemiştir. Yakın çevremde de bir çok ziraat bahçesi ve meyve tarlaları vardır. Ülkemiz diğer ülkelere göre tarıma ve hayvancılığa daha yatkındır.

Sıra Sizde

D) Turizm ve ulaşım faaliyetlerinin ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : İki ülkedeki insanlar turistlik amaçla tatile giderse gittiği ülkenin ekonomisine katkıda bulunur. Ülkemize yabancı dövizin girmesi her zaman önemlidir. Ulaşım faaliyetleri de aynı zamanda turizm’i etkilemektedir.

Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 180-181-182-183. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Our Score

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Güzel kopyaydı teşekkür ederim. Artık her zaman buradan kopya çekeceğim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir