6. Sınıf Din Kültürü Kitabı 17-18. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
1 ay önce

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları Sayfa 17, 18


Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 17-18


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 17 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?


Kısa Cevap : “Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İslamiyet yani Allahu Teala’nın getirmiş olduğu islami kurallar insanların aslında fıtratlarına en uygun yani huzurlu bir şekilde yaşayacakları en güzel kurallardır.

Devletin düzenini sağlamak ve iyi niyetli insanlara fırsat vermemek için devlet nasıl ki bazı ceza sistemleri ve bazı kurallar koymuşsa İslamiyet de bu gibi kötülüklerin ve suistimallerin engellenmesi için birçok Kural koymuş ve insanların huzuru bu kurallara uymakla yakaladığı gözlemlenmiştir.

Bir misal duymuştum ki beni çok etkilemişti. Osmanlı’da bir cinayetin işlenmiş olduğu bir mahallede kimse ses çıkarmadığı için o mahallede olan herkesten bir insan fidyesi alınarak ceza verilmiş ve böylece bundan sonra olabilecek böyle durumlarda herkesin yardım etmesi teşvik edilerek büyük bir ders verilmiştir. Bu şekilde caydırıcı cezalar insanların Can mal ve namuslarını güvende tutmakta böylece bir huzur ortamı oluşmaktadır.

İslamiyet’te insanların huzurlu ve güvende yaşamaları için kuralları koymuş bu kurallarla insanları korumayı amaçlamıştır.

İslami emir ve yasaklar insanı huzur ve mutluluk getirmekle beraber aynı zamanda ahiretini kazandıracak ve ahirette güzel kapılar açacak yollardır.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 18 Cevapları


ETKİNLİK


“Şüphesiz ki bu Kur’an, en doğru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.” İsrâ suresi, 9. ayet.


“O peygamberlerin ardından, yanlarındaki Tevrat’ı doğrulayıcı olarak Meryem oğlu İsa’yı gönderdik ve ona, içinde hidayet ve nur bulunan, kendinden önceki Tevrat’ı tasdik eden ve Allah’tan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan İncil’i verdik.” Mâide suresi, 46. ayet.


Soru : Yukarıdaki ayetler, vahyin gönderiliş amacı hakkında sizlere neler düşündürmektedir? Bu ayetlerin vermek istediği mesajları arkadaşlarınızla sınıfta değerlendiriniz.


Cevap :

Yukarıdaki ayetler, vahiy gönderiliş amacı hakkında insanları en doğru yola ilettiği ve aslında herkesin istemiş olduğu iyi davranışlara sahip olunmayı sağlayarak bu davranışlara sahip olan insanlara Cennet’ i müjdeleyerek teşvik etmiştir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)