6. Sınıf Türkçe Kitabı 102-103. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Atatürk ’ün Geometri Kitabı Okuma Metni Cevapları Sayfa 102, 103


Atatürk ’ün Geometri Kitabı Okuma Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Kitabı Sayfa 102-103


Nokta, çizgi, doğru, düzlem… Üçgen, dörtgen, kare, daire… Tüm bu terimler geometriyle ilgili. Geometri ne demek? Nasıl ortaya çıkmış? Tarihteki ilk geometri kitabını kim yazmış? Peki, Atatürk’ün de bir geometri kitabı yazdığını biliyor musunuz?

Atatürk’ün “Geometri” adlı kitabı ülkemizde yayımlanan ilk Türkçe geometri kitabı. Daha önce de geometri kitapları yayımlanmıştı kuşkusuz ancak bu kitaplardaki matematik terimleri çoğunlukla Arapça ve Farsça kökenliydi.Kitaba gelince… Yıl 1936. Atatürk, iki kişiyi İstanbul’daki bir kitabevine göndererek Fransızca geometri kitapları satın almalarını ister. Bu kitapları inceler ve kış ayları boyunca Dolmabahçe Sarayı’nda bu konu üzerinde çalışır.Kitap, dönemin Kültür Bakanlığı tarafından 1937 yılında yayımlanır. Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde boyut, uzay, yüzey, çap, çember, açı, üçgen,dörtgen, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam ve benzeri çok sayıda matematik terimi açıklanıyor. Bu terimlerin hepsi yeni ve Atatürk tarafından türetilmiş.


Cevap : 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 102-103. Sayfa Cevapları Meb Yayınları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Öğretmen olarak okuma metnini bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir