Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 89
Yanıt Sayısı: 0
5 ay önce

4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Allah şifa versin: Hastalara iyileşme dileklerinde bulunmak için söylenir söylenir.

Allah razı olsun: kendisine bir iyilikte veya yardımda bulunduğu zaman yardım eden kişiye teşekkür etmek amacıyla söylenir .

Allah kolaylık versin: Bir işle uğraşan biri görüldüğü zaman veya konuşma esnasında o kişi iş yaptığını söylediği zaman söylenir.

Allah korusun: Kötü bir şey anlatıldığı zaman o kötü şeyi başa gelmesin diye söylenir.

Allah bereket versin: Bir işten kazancı olana söylenir.

Allah’a emanet ol: vedalaşırken söylenir.


“Aşağıdaki dua örnekleri hangi durumlarda ve ne amaçla söylenir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Allah şifa versin: hasta ziyaretine gittiğimiz zaman veya bir kimsenin hasta olduğunu duyduğumuz zaman Allah’tan o kimse için afiyet ve şifa diler ve bu ifadeyi kullanırız.

İnsanın tedavi maksadıyla vesile olan şeye müracaat etmesi ve tedavisinde olması gerekmesi İslamiyette teşvik edilen bir durumdur. Ancak asıl şifa Allah tarafından gelmekte olup bu doğa ile de bu ikrar edilmiş olur.

Allah razı olsun: bizleri biri tarafından iyilik yapıldığı zaman veya derdimizin dinlenmesi gibi bize bir maddi veya manevi yardımda bulunulduğu zaman o kişiye teşekkür etmek amacıyla bu sözü söyleriz.

Allah kolaylık versin: gerek iş yapan bir insanı gördüğümüzde gerekse de telefonla konuşma gibi onları görmesek de iş yapıldığı söylendiği zaman bu ifadeyi kullanırız.

Allah korusun: kaza gibi veya kötü bir olay gibi bir şey anlatıldığı zaman veya akla gelen düşünceler bile olsa hoşlanılmayacak bir durumdan bahsedildiği zaman başa gelmesini istemediğimiz şeyler de bu ifadeyi kullanırız.

Allah bereket versin: bir satıcının veya ticaret yapan bir kimsenin ticareti hakkında konuşurken veya bir kimse belirli bir para kazanmışsa bu ifadeyi kullanırız.

Allah’a emanet ol: insanlarla gerek yüz yüze gerekse de telefon görüşmesi gibi görüşmelerde konuşmayı bitirirken bu ifadeyi kullanırız. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)