Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
4 hafta önce

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz? Bu davranışları nedenleriyle birlikte yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz? Bu davranışları nedenleriyle birlikte yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki insanlarda bir işi yaptıkları zaman kesinlikle başarıya ulaşacağını düşünenler ve bunun sonucunun sadece kendi başarılı olduğunu düşünenler var.

Aynı zamanda çevremde hiçbir başarı göstermeden sadece Allah’a tevekkül ettiğini söyleyen insanlar vardır.

Halbuki peygamberimizden aldığımız örnek davranışlarda bu ikisinin ortası yani çalışıp çabaladıktan sonra sonucunu Allahu teala’ya bırakmak vardır.


“Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz? Bu davranışları nedenleriyle birlikte yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki insanlarda bazı insanlar var ki onlar bir konuda çok çalışıp çabaladıkları halde sonucun sadece kendi çalışmalarıyla olduğunu zannediyor ve o iş olana kadar çok büyük kaygı ve tedirginlik içerisinde oluyorlar.

Bazı kesimde var ki onlar da hiç çabalayıp bir emek göstermeden ve işin arkasına düşmeden o işin olacağını düşünüyorlar.

Halbuki bu iki düşüncenin orta yolunu tutmalı ve çalışıp çabaladıktan, emek verdikten ve gerekli bütün her şeyi yaptıktan sonra işin sonucunun ve başarının Allah’a bırakılması lazımdır.

Mesela bizler okul ödevlerimize çok çalışmak ve verilen bütün görevleri yaptıktan sonra sınav sonucu konusunda tevekkül etmeli ve elimizden geleni yaptıktan sonra olayı akışına bırakmalıyız. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)