4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 106-107. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 1072 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
d
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Peygamberimizin (s.a.v.) Vefatı Soruları ve Cevapları Sayfa 106, 107


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 106 Cevabı

Peygamberimizin (s.a.v.) Vefatı

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), 632 yılında Veda Haccı’nı yaptıktan sonra Mekke’den Medine’ye döndü ve 27 Mayıs 632’de hastalandı. Zamanla rahatsızlığı arttı, mescide çıkamaz duruma geldi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v), kendi yerine namaz kıldırması için yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir’i (r.a.) görevlendirdi. Bundan birkaç gün sonra da 8 Haziran 632 Pazartesi günü vefat etti. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatı bütün Müslümanları derinden sarstı, büyük bir üzüntüye boğdu. Sevgili Peygamberimizin (s.a.v) cenazesini Hz. Ali (r.a.) yıkadı ve defin işlemleriyle bizzat ilgilendi. Amcası Hz. Abbas ve oğulları ile Üsâme bin Zeyd de ona yardımcı oldular.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 107 Cevabı

Allah (c.c.) buyuruyor ki :

“Muhammed (s.a.v.), ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse Allah’a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır.” (Âl-i İmrân suresi, 144. ayet)


Biliyor musunuz?

Peygamberimiz (s.a.v), vefat ettiği yer olan Hz. Ayşe’nin odasında defnedildi. Mescid-i Nebi’nin içinde bulunan Hz. Peygamber’in (s.a.v) kabri ile minberi arasındaki “tertemiz gül bahçesi” anlamına gelen bölüm Ravza-i Mutahhara olarak adlandırılır.


Etkinlik Tarih Şeridi Oluşturalım

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğumundan ölümüne kadar geçen aşağıda verilen önemli olayların numarasını tarih şeridine uygun bir şekilde yazınız.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Abone
ÜYELİKSİZ
3 sene önce
Peygamberimizin vefatından bütün Sahabeler telaş içine girmişlerdir herkes Ne yapacağını bilmiyorumus Hz Ebubekir herkesi toplamış ve gerekli ayetleri okumuştur
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)