4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 115-116-117-118-119. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 1504 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
d
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları İslam Dini ve Temizlik Soruları ve Cevapları Sayfa  115, 116, 117, 118, 119


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 115 Cevabı

İSLAM DİNİ VE TEMİZLİK

Üç arkadaş, Hasanların evinde toplanmışlardı. O sırada televizyonda verilen bir haber dikkatlerini çekti. Haberde suyu olmayan bir köy konu ediliyordu. Su, uzak bir mesafeden zorluklarla taşınarak köye getiriliyordu. Suyun yeterli miktarda bulunmaması nedeniyle köyde hastalıkların çok yaygın olduğu belirtiliyordu. Temizliğin yapılamaması ve bunun sonucunda ortaya çıkan hastalıklar, köyün haber olmasına neden olmuştu. Mert: — Arkadaşlar! Temizlik ne kadar da önemliymiş. İnsanlar temizliklerini yapamayınca hastalıklar da beraberinde geliyor ve bir köy haberlere konu ediliyor. Orhan: — Doğru söylüyorsun Mert. Temizlik, sağlığımız açısından çok önemli. Dinimiz de temizliğe çok önem vermiş. Yeni okuduğum bir kitapta dinimizin temizliğe verdiği önem anlatılıyordu. İsterseniz size anlatabilirim. Hasan: — Çok iyi olur bence. Sen bilgilerini bizimle paylaşmış olursun, bizler de öğrenmiş oluruz. Orhan: — Öyleyse dinleyin. Okuduğum kitapta şöyle anlatılıyordu: Dinimiz temizliğe çok önem vermiş ve insanların her bakımdan temiz olmalarını öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.) Kur’an’da, “… Allah da çok temizlenenleri sever.”(1) buyurarak temizliğe önem veren kişilerin Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu ve sevgisini kazanacağı belirtilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) de, “Temizlik imanın yarısıdır.”(2) buyurarak İslam dininin temizliğe verdiği önemi vurgulamıştır. İslam dininde temizlik, bazı ibadetlerin ön şartı olarak kabul edilmiştir. Örneğin, namaz kılabilmek için abdest almanın yanı sıra giysilerimizin, bedenimizin ve namaz kılacağımız yerin de temiz olması gerekir. Çünkü temizlik, hem sağlığımızın hem de ibadetlerin vazgeçilmez şartı olarak kabul edilmiştir.


“Temiz insan”, “Kalbi çok temiz” sözleri ile ne ifade edilmekledir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap :  “Temiz insan”, “Kalbi çok temiz” sözleri bize bir kişinin düşüncelerinin ve davranışlarının başkalarına zarar vermeyen ve başkalarında yararını isteyen bir yapıya sahip olduğu anlamına gelmektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 116 Cevabı

Hz. Muhammed (s.a.v.) buyuruyor ki:

“İnsan, bir günah işlediğinde kalbinde kara bir leke oluşur. Eğer günahtan vazgeçip Allah’tan af dilerse kalbi temizlenir. Günaha devam ederse siyah nokta artırılır ve sonunda tüm kalbini kaplar. İşte bu, ‘Hayır, doğrusu onların kazandıkları şeyler kalplerini paslandırmıştır.’ (Mutaffifîn suresi, 14. ayet) ayetinin açıklamasıdır.” (Tirmizî, Tefsir, 83)


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 117 Cevabı

Etkinlik Okuyalım, Değerlendirelim

Aşağıdaki ayeti okuyunuz ve dinimizin manevi temizliğe verdiği önem açısından değerlendiriniz.

“O gün ne mal ne evlat fayda verir¸ ancak Allah’a kalb-i selim (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur).” (Şuarâ suresi, 88-89. ayetler)

Cevap :  Verilen ayet-i kelimede dinimizin bizlere manevi temizliğe büyük önem verdiği önem verdiği görülmektedir. Öyle ki Allah c.c ahiret gününde temiz kalpli insanların fayda göreceği ayeti kelime ile bizlere tebliğ etmektedir. Biz Müslümanlar olarak ahiret gününde Allah c.c merhametini alabilmemiz açısından kalbimizin temiz olması gerekmektedir.


Etkinlik Düşünelim, Değerlendirelim

Aşağıda kalp resminde verilen davranışların iyi olanlarını yuvarlak içine alınız kötü olanların ise üzerini çiziniz. Bu davranışları kalp temizliği açısından değerlendiriniz.


Doğru Abdest Alabiliyor muyum?

Serdar, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde abdest almayı öğrenmişti. Akşam okuldan döndüğünde öğrendiklerini uygulamak istedi. Bu konuda dedesinden yardım istemenin doğru olacağını düşündü.

— Dedeciğim, abdest alırken bana yardım eder misin, dedi. Dedesi,
— Tabii evladım, sen abdest al, ben de seni izleyeyim, dedi.

Serdar, abdest almak için lavabonun başına geçti. Gömleğinin kollarını dirseklerden biraz yukarısına kadar sıvadı. Abdesti nasıl aldığını dedesine göstermeye başladı.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 118 Cevabı

Biliyor musunuz?

Namazın şartlarından biri de abdest almaktır. Abdest alan kimse her gün el, yüz, kol ve ayaklarını birkaç defa yıkamış olur.


Etkinlik Okuyalım, Değerlendirelim

Aşağıdaki şiiri, abdest-temizlik ilişkisi açısından değerlendiriniz.

ABDEST NEHRİNDE YIKANINCA

Evimizin önünden,
Pırıl pırıl ve berrak
Güzel bir nehir aksa.
Demeden sabah akşam,
Günde beş kez yıkansam.
Misler kokar her yanım,
Kuş gibi olur canım.
Kulluk için beş defa
Abdestimi alınca,
Namaz ile aramda
Kurulur gönül bağı.
Olur küçük günahlar,
Bir sonbahar yaprağı.
Bestami YAZGAN Çiçek Güzeli, s.17.


Cevap : Abdest alarak benden temizliğinin temellerinin yapıldığı ve benden temizliğinin yapılabildiği konu alınmaktadır.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Abone
ÜYELİKSİZ
3 sene önce
Her zaman başkalarının yararına da Kendini bırakıp daha çok başkalarının iyiliğini isteyen kişiler Denir
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)