4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 120-121-122-123. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 1424 kere okundu ve 2 Cevap verildi.
d
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Bedenimi ve Giysilerimi Temiz Tutarım Soruları ve Cevapları Sayfa  120, 121, 122, 123


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 120 Cevabı

BEDENİMİ VE GİYSİLERİMİ TEMİZ TUTARIM

Beden ve elbise temizliği neden önemlidir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap : Beden ve elbise temizliği bizlerin ibadetlerini yapması ve hastalanmamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Beden ve elbise temizliği sağlanarak Allah c.c huzuruna çıkarak ibadetlerimizi yapabiliriz. Aksi halde yapılan ibadetler boşa gidecektir. İşte bu nedenle biz Müslümanlara olarak beden ve elbise temizliğine dikkat etmemiz gerekir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 121 Cevabı

Peygamberimiz, (s.a.v.) saçları ve üstü başı kirli insanları, temizlenmeleri yönünde uyarmıştır.(4) “Vücutlarınızı temiz tutunuz; Allah, sizi temiz kullarından eylesin.”(5) buyurarak bedenimizin temiz olmasına teşvik etmiştir. O hâlde bizler de temizliğe önem vermeliyiz. Bedenimizi temiz tutmak için sık banyo yapmalıyız. Her sabah ellerimizi ve yüzümüzü yıkamalı, saçlarımızın temizliğine ve bakımına özen göstermeliyiz. Giysilerimizin temiz ve düzenli olmasına dikkat etmeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız. Dinimizin de böyle davranmamızı istediğini bilmeliyiz.(6) Dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamalıyız.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 122 Cevabı

Hz. Muhammed (s.a.v.) buyuruyor ki: 

“Tırnaklarınızı kesin, parmak aralarını da iyice temizleyin. Ağzınızı temizleyin, dişlerinizi misvaklayın …” ( Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 1, s. 214)


Biliyor musunuz?

Misvak; arak ağacından yapılan, ucu dövülüp fırça durumuna getirilen ve diş temizliğinde kullanılan bir ağaç çubuğudur.


Etkinlik Okuyalım, Değerlendirelim 

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir gün mescitte iken içeriye, saçı sakalı birbirine karışmış bir kişi girer. Peygamberimiz, (s.a.v.) dışarı çıkıp kendine çekidüzen vermesi için eliyle ona işaret eder. Adam dışarı çıkıp saçını ve sakallarını düzelttikten sonra tekrar mescide girer. Peygamber (s.a.v.) efendimiz, “Sizden birinin saçı başı dağınık gelmesinden, böylesi daha iyi değil mi?” buyurur. (Muvatta, Şa’r, 2. )


Yukarıdaki hadiste Peygamberimiz (s.a.v.) neye dikkat çekmiştir? Sınıfınızda konuşunuz.

Cevap : Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v biz Müslümanların beden temizliğine, kıyafetlerimize dikkat etmemiz ve örnek bir Müslüman olarak çevremize örnek olmamızı istemektedir. Ayrıca Allah c.c huzura güzel bir şekilde çıkmamız gerekmektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 123 Cevabı

Etkinlik Tamamlayalım

Aşağıda verilen kavram haritasını örnekten hareketle tamamlayınız.


Okuma Metni  BAY MİKROP VE BALONCUK

Gün boyu bahçede oynayıp top peşinde koşturan Ahmet, eve geldiğinde doğruca mutfağa gitti. Masanın üzerindeki tabaktan aldığı meyveyi ısırmak üzereydi ki, annesinin sesiyle irkildi: “Ahmet! Ellerini yıkadın mı oğlum?!” Yıkamamıştı. Annesinin sesiyle irkilen sadece Ahmet değildi, biri daha vardı: Bay Mikrop. Ahmet’in elmayı bir an önce ısırmasını bekleyen Bay Mikrop’un tek amacı, Ahmet’i de diğer çocukları yaptığı gibi kir içine hapsetmek ve böylece hasta etmekti. Neyse ki annesi onu uyarınca hemen banyoya koştu. Bay Mikrop da yanındaydı. Belli ki mikrobun, çocuğun vücuduna girmek için hâlâ bir ümidi vardı. Ellerini yıkarken sabunlar, mis gibi kokular eşliğinde köpürdü, köpürdü ve avcunun içinde irili ufaklı birçok baloncuk oluştu. Ahmet, “Bu köpük köpük baloncuklarla ne güzel oyunlar oynanır!” diye düşünerek elini yıkamaktan vazgeçip baloncuklarla oynamaya karar verdi. Ne de olsa oyun daha önemliydi! Baloncukları uçurmak için köpüklere üflemesiyle birlikte, içlerinden bir tanesi, büyüdü, büyüdü, yükseldi ve tam Ahmet’in gözlerinin hizasına kadar geldi. Işıl ışıl parlıyor âdeta gülümsüyordu. “Emin misin Ahmet?! Bir daha düşün istersen, oyun mu yoksa temizlik mi daha önemli?!” dedi. “Düşünecek ne var! ? Tabii ki oyun!” “Peki, hasta olursan oyun oynayamayacağını biliyorsun, değil mi?” “Oyun oynayanlar hasta mı oluyormuş? İlk defa duydum!” dedi alaycı bir tavırla. “Oyun oynayanlar değil, oynarken temizliğine dikkat etmeyenler mikroplara yenik düşüyor. Mesela bugünkü oyunundan elinde kalan kirler, mikroplar seni hasta edebilir.” dedi. Bir yandan da Ahmet’in yanı başındaki Bay Mikrop’a bakıyordu. O anda Bay Mikrop ve baloncuk arasında bir mücadele başladı ve bu mücadelede, Ahmet’in tek kurtarıcısı elindeki baloncuklardı. “Hayatımızın her alanında temizliğe ihtiyaç duyarız Ahmet! Yemek yemeden önce ve yedikten sonra ellerimizi yıkamalı, dışarıdan geldiğimizde üstümüzü değiştirmeliyiz, sabah uyandığımızda elimizi yüzümüzü yıkamalı ve kişisel temizliğimizi yapmalıyız. Bunlar yapılmadığı takdirde, hastalanmamız kaçınılmaz olur.” “Haklısın galiba, daha dikkatli davranmalıyım!” dedi Ahmet, elini yıkamaya devam ederek

Ve baloncuklar uçuşarak neşe içinde bir şarkı söylediler:
“Temizlik bizim için bir artıdır,
Hem dinimizin temel şartıdır,
Kirli ellerle hiçbir yere dokunma
Hastalıkları kendine çağırma ”

Derya YÖNEY  Diyanet Çocuk Dergisi, s. 19.


Metinde beden temizliği ile nelere dikkat çekilmektedir? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap : Beden  temizliği bizleri bir çok hastalığa karşı korumaktadır. Sürekli olarak ellerimizi bol su ve sabun ile yıkamamız gerekir. Yiyeceklerimizi iyice yıkamalı ve kirli eller ile yemememiz gerekmektedir.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Abone
ÜYELİKSİZ
3 sene önce
Yukarıdaki Peygamberimizin hadisinden Müslümanların kılık kıyafet düzenli olmalı karışık ve darmadağınık olmamalı ifadelerini çıkartıyorum
ÜYELİKSİZ
2 sene önce
Din ve ahlak kavramlarının anlamlarını araştırınız
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)