4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 42. Sayfa Cevapları İlke Yayınları | Forum Ders Kitabı

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 42. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni tarafından 3 sene önce açıldı, 490 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 sene önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Kaza ve Kadere İman Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 42


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 42 Cevabı

Kaza ve Kadere İman

Kader ve kazaya iman, İslam’ın inanç esasları arasında yer alır. Kader, Allah’ın (c.c.) varlıkları ölçülü, uyumlu, düzenli bir şekilde yaratması; ilmiyle olmuş ve olacak her şeyi bilmesi anlamına gelir. Allah’ın (c.c.) evrende gerçekleşecek olayları belli yasalar çerçevesinde takdir etmesi kaderdir. Takdir edilen olayların zamanı geldiğinde gerçekleşmesi ise kaza olarak adlandırılır. Evrende canlı ve cansız pek çok varlık bulunmaktadır. Allah’ın (c.c.) yarattığı her şey düzenli, ölçülü ve uyumludur. Örneğin, güneş her gün doğup batmakta, yeryüzünde hayat binlerce yıldır devam Güneş her gün bir düzene göre doğup batmaktadır. etmektedir.


Çevrenizdeki varlıkları hiç gözlemlediniz mi? Varlıkların yaratılışında güzellik ve mükemmellik uyandıran gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Çevremizde varlıkları evet gözledim. Çevremizde var olan varlıklar ve var olan düzen eşsiz bir şekilde yaratıldığı görülmektedir. Sürekli olarak güneş doğudan doğar ve batıdan batmaktadır. Dünyamızın evrende var olduğu konum insanların yaşaması için eşsiz bir noktadadır. Eğer evrende var olduğumuz konum 1 cm geride olsa donar, 1 cm ileride olsa sıcaktan kavrulacaktırk.


Etkinlik Okuyalım, Bulalım

“Gökleri ve yeri yaratan, gökten su indirip onunla size rızık olarak türlü türlü ürünler çıkaran Allah’tır; izni ile denizde yüzüp gitmeleri için gemileri emrinize veren, nehirleri sizin için faydalı olacak şekilde yaratan O’dur. Düzenli seyreden güneşi ve ayı sizin için yararlı kılan, gece ile gündüzü faydalanacağınız biçimde yaratan O’dur.” (İbrâhîm suresi, 32, 33. ayetler)


Yukarıdaki ayet mealinde Allah’ın (c.c.) evrene koyduğu düzenle ilgili hangi örneklerden bahsedilmektedir? Bulunuz.

Cevap :  Gökten su indirip onunla size rızık olarak türlü türlü ürünler çıkaran Allah’tır, nehirleri sizin için faydalı olacak şekilde yaratan O’dur.  Düzenli seyreden güneşi ve ayı sizin için yararlı kılan, gece ile gündüzü faydalanacağınız biçimde yaratan O’dur. gibi sözlerden bizler için yaratılan eşsiz düzenden söz edilmektedir.


Konuya Bir Cevap Yazın


  • 44 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 600 Cevap
  • Son Üye Mine
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (11)