4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 55. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 5055 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Bir Dua Tanıyorum: Amentü Duası ve Anlamı Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 55


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 55 Cevabı

BİR DUA TANIYORUM: ÂMENTÜ DUASI VE ANLAMI

Âmentü; “İnandım.”, İman ettim.” anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Âmentü duası her Müslümanın inanması, kabul edip tasdik etmesi gerekli olan İslam’ın iman esaslarını kısa ve öz olarak içerir.


Okunuşu

“Âmentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi hayrihî ve şerrihî minallâhi teâlâ ve’l-ba‘sü ba‘de’l-mevti hakkun. Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlüh.”


Anlamı

“Ben; Allah’a, (c.c.) meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah’ın (c.c.) yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra tekrar dirilmek gerçektir. Şahitlik ederim ki, Allah’tan (c.c.) başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Hz. Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve elçisidir.”


Etkinlik Duayı Birleştirelim

Beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Âmentü duasının okunuşuyla ilgili kelimeleri her biri ayrı olacak şekilde grup sayısınca keserek bir torbaya doldurunuz. Torbadaki kelimeleri karıştırınız. Grupça yardımlaşarak doğru okunuş sırasına göre kelimeleri birleştirerek duayı oluşturunuz. Grup başkanı aracılığıyla birleştirdiğiniz duayı sınıfa okuyunuz.

Cevap : Bu etkinliği sınıf arkadaşlarınız ve öğretmenizin yardımı ile yapmanız gerekmektedir.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)