4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 63-64. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 1395 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları İnsani İlişkilerin Temeli: Sevgi ve Saygı Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 63, 64


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 63 Cevabı

İNSANİ İLİŞKİLERİN TEMELİ: SEVGİ VE SAYGI

Hatırladığınız saygılı davranış örneklerini arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :  Hatırladığınız saygılı davranışlara örnek vermek gerekirse ; büyüklerimize otobüslerde yer vermek, yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek, yaşlılarımıza güzel sözler etmek ve hatırlarını sormak örnek olarak verilebilir.


Etkinlik Slogan Oluşturalım

İnsani ilişkilerde saygının yeri ile ilgili örnekteki gibi sloganlar oluşturunuz.

Cevap :  Gelen misafirlere saygılı olmalıyız.

Dedemize, ninemize saygılı olmalıyız.

Bayramlarda büyüklerimizin elini öpmeliyiz.

Devlet büyüklerimize her yerde saygılı ve sevgi içinde olmalıyız.


Hz. Muhammed (s.a.v.) buyuruyor ki:

“Birbirinizden nefret etmeyiniz, birbirinize haset etmeyiniz, sırt çevirmeyiniz, kardeşçe davranınız. Bir Müslüman’ın bir başkasıyla üç günden fazla küs durması helal olmaz!” (Buharî, Edeb, 62)


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 64 Cevabı

Etkinlik Şiir Yazıyoruz

Akrostiş tekniğini kullanarak örnekteki gibi sevgi konulu bir şiir yazınız.

Selam aleykum ile başlar kardeşlik

Evren dolar sevgi, saygı ve kardeşlikle

Verir bize Kuran ve Sünnet

Güzel yollardan gidilmesi

İzleriz bu yolu kardeşlik ve sevgi için


Okuma Metni

İNSAN VE ALLAH (C.C.) SEVGİSİ

Timur ile Gonca, dedelerine sarılıp onun iki yanına oturdular. Dedeleri, her zamanki gibi anlatmaya başladı: — Çocuklarım, iyi ve güzel olan her şeye sevgi, saygı, hayranlık duyarız. Örneğin, ben sizi çok seviyorum. Sizinle birlikte olmak, konuşmak beni çok sevindiriyor; mutlu ediyor. Siz, ikiniz de beni çok seviyorsunuz değil mi? Çocuklar atıldılar: — Dedeciğim, bu nasıl soru? Biz de senden hiç ayrılmak istemiyoruz. Senin yanında çok mutlu oluyoruz. — Evet yavrularım, siz beni sevdiğiniz gibi birbirinizi de çok seviyorsunuz. Bunu nereden anladığımı merak ediyorsunuz değil mi? Hani geçen yıl Timur ateşli bir hastalık yüzünden günlerce yataktan çıkamamıştı. O zaman Gonca’nın onun başından hiç ayrılmadığını, çok üzüldüğünü gördüm. Aynı şekilde annenizi, babanızı, arkadaşlarınızı da çok sevdiğinizi biliyorum. İşte yavrularım, dikkatinizi bu noktaya çekmek istiyorum. Sevgi nedir? Sevgi duygusu içimizde nasıl doğuyor? İçimizde uzun süre nasıl yaşayabiliyor? İnsanda bu duygunun kaynağı neresidir? Size onu açıklayacağım. Dede konuşmasını şöyle sürdürdü: — Sevgi, insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur. Sevgi duygusunun kaynağına “kalp” diyoruz. Türkçemizde kalp, daha güzel bir sözcükle de ifade ediliyor. Bu sözcük, “gönül” sözcüğüdür. Gönül, duygularımızın odak noktası gibidir. Çoğu zaman aklın, bilginin sezemediği şeyleri gönül sezer. Allah (c.c.) sevgisini de her zaman gönlümüzde duyarız. Birçok şair, şiirlerinde bunu dile getirmiştir. Bakın, Yunus Emre gönül yoluyla Allah’a (c.c.) ulaşma konusunda şöyle diyor: “Yoldaş olalım ikimiz Gel dosta gidelim gönül Haldaş olalım ikimiz Yol göster sen bana yönelelim Allah’a gel dosta gidelim gönül” Dede sözlerini şöyle tamamladı: — Sevgili yavrularım. Bizler de gönlümüzde Allah’ın (c.c.) sevgisini her an yaşatmalıyız. Bunun için kendimize ve çevremizdeki bütün insanlara iyi davranmalıyız. Kötü davranışlardan sakınmalıyız. Sevgi ve saygı duygularıyla herkese iyilik ve yardım etmeye çalışmalıyız. Macit YAŞAROĞLU


Yukarıdaki metin insanlar arası ilişkilerde sevginin yeri konusunda nasıl bir mesaj vermektedir? Tartışınız.

Cevap : Yukarıda yer alan metinde sevgi duygusu insanlar arasındaki ilişkileri ve duyguları olumlu yönde etkilediğinden sözs edilmektedir. Toplumsal ve kardeşlik bağlarının gelişimi ve güçlenmesi açısından birbirimize sevgi ve saygı içinde olmamız gerektiği hakkında eğitici bilgiler vermektedir.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)