4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 82-83. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 2296 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
d
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevre Soruları ve Cevapları Sayfa 82, 83


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 82 Cevabı

HZ. MUHAMMED’İN (S.A.V.) DOĞDUĞU ÇEVRE

Hz. Muhammed (s.a.v.), Arap Kâbe yeryüzünde yapılan ilk mescittir. (Mekke ve Kâbe’nin, kabartma çizilmiş bir resmi.) (1886-1891) Yarımadası’nda bulunan Mekke şehrinde dünyaya geldi. Mekke o dönemde, Arap Yarımadası’nın en önemli ticaret ve yerleşim merkezlerinden biriydi. Mekke’de Hz. İbrahim (a.s.) ve oğlu Hz. İsmail (a.s.) tarafından yapılan Kâbe bulunuyordu. Kâbe, yeryüzünde Allah’ın (c.c.) adını anmak amacıyla yapılan ilk ibadet yeridir. Kâbe’nin bu kentte olması Mekke’ye ayrı bir önem kazandırmıştır. Tarih boyunca Mekke, insanların ziyaret için sürekli uğradıkları bir şehir olmuştur. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Araplar, kabileler hâlinde yaşıyorlardı. Kabile sisteminin kendine özgü kuralları vardı. Bir kabileye mensup olmak kişiye belirli haklar kazandırıyordu. Kabile bağları çok güçlüydü. Bu nedenle her kabile kendi mensuplarını korumaya büyük önem verirdi. Arap toplumunun yaşam şekli de farklılık gösteriyordu. Halkın bir bölümü kentlerde yerleşik bir hayat sürerken bir bölümü de göçebe bir hayat yaşıyordu. Göçebe hayat yaşayanlara “bedevi” deniyordu. Kentlerde yaşayanlar tarım ve ticaretle uğraşıyorlardı. Göçebe yaşayanlar ise geçimlerini hayvancılık yaparak sağlıyorlardı.


Peygamberimizin (s.a.v.) doğduğu çevreyi tanımak sizce niçin önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v’in doğduğu çevreyi tanımak çok önemlidir. Çünkü Peygamber Efendimizin dünyaya geldiği çevrede kölecilik, faiz, kızların diri diri gömülmesi, haksızlıklar ve Kabe’de putlar ile dolu bir yapıya sahipti. Peygamber Efendiniz Hz. Muhammed s.a.v böyle bozuk bir düzene peygamber olarak gelmiş ve adaleti ve eşitliği sağlamayı başarmıştır. İslamın nedenli zorluklarda ortaya çıktığı ve Peygamberimizin ve sahabelerin çektiği sıkıntıları anlamamız açısından Peygamberimizin (s.a.v.) doğduğu çevreyi tanımak çok önemlidir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 83 Cevabı

Biliyor musunuz?

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberliğinden önce, insanların yaşadıkları ve özünde, putlara tapma, soy sopla övünme, hukuksuzluk, kibir ve zayıfları ezme gibi olumsuzlukları barındıran sosyal ve kültürel ortama “Cahiliyye” denir. (Dinî Terimler Sözlüğü, s. 44)


Etkinlik Düşünelim, Yazalım

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı çevrenin özelliklerini, öğrendiklerinizden hareketle örnekteki gibi boş bırakılan yerlere yazınız.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Gdhf
ÜYELİKSİZ
3 sene önce
Tabitha bir eseri yer adları deyimleri
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)