4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 87-88. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 747 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Annesi ile Geçen Yılları Soruları ve Cevapları Sayfa 87, 88


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 87 Cevabı

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Annesi ile Geçen Yılları

Halime, dört yaşına geldiğinde Hz. Muhammed’i (s.a.v.) annesine teslim etti. Hz. Muhammed (s.a.v.) altı yaşına geldiğinde, annesiyle birlikte babasının mezarını ve akrabalarını ziyaret etmek için Medine’ye gitti. Medine’de bir süre kaldıktan sonra Mekke’ye dönmek için yola çıktılar. Yolculuk sırasında Hz. Muhammed’in (s.a.v.) annesi Âmine hastalandı. Ebva adı verilen yere geldiklerinde hayatını kaybetti. Böylece Hz. Muhammed (s.a.v.) çok sevdiği annesini de kaybetmiş oldu. Altı yaşındayken hem yetim hem de öksüz kaldı. Hz. Muhammed’i (s.a.v.) Ümmü Eymen isimli yardımcıları Mekke’ye götürdü ve dedesi Abdülmuttalip’e teslim etti.


Hz. Muhammed (s.a.v.) Abdülmuttalib’in Yanında: Dedesinin Sevgili Torunu

Abdülmuttalip yaşlı bir insandı. Buna rağmen öksüz ve yetim kalan torunuyla özel olarak ilgilendi. Onun iyi bir şekilde yetişmesi için elinden geleni yaptı. Hz. Muhammed (s.a.v.) sekiz yaşına geldiğinde, kendisini çok seven dedesi Abdülmuttalip’i de kaybetti. Dedesinin ölümüyle birlikte Hz. Muhammed (s.a.v.), amcası Ebu Talip tarafından büyütüldü.


Etkinlik Düşünelim, Tamamlayalım

Öğrendiğiniz bilgiler yardımıyla aşağıda verilen cümleleri sebep sonuç ilişkisi kurarak tamamlayınız.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 88 Cevabı

Hz. Muhammed (s.a.v.) Ebu Talip’in Yanında: Amcasına Emanet

Hz. Muhammed (s.a.v.), dedesinin ölümünden sonra amcası Ebu Talip’in yanında yaşamaya başladı. Ebu Talip, merhametli bir insandı. O, yeğeniyle devamlı ilgilenir ona babasızlığını hissettirmemeye çalışırdı. Onu kendi çocuklarından ayırmaz ve sürekli ona göz kulak olurdu. Gittiği yerlere onu da götürür, yanı başına oturtur ve bir arkadaş gibi onunla konuşurdu. Ebu Talip, Hz. Muhammed’i (s.a.v.) yemek esnasında sofrada görmezse onsuz yemek yemeğe başlamaz, “Muhammed’im (s.a.v.) nerede? Çağırın, gelsin.” derdi.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)