4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 89-90-91. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 724 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk ve Gençlik Yıllarında
Erdemli Davranışları Soruları ve Cevapları Sayfa 89, 90, 91


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 89 Cevabı

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk ve Gençlik Yıllarında Erdemli Davranışları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarında, toplumda büyük sorunlar yaşanıyordu. Her türlü haksızlık, hırsızlık, içki, kumar vb. kötü alışkanlıklar Arap toplumunda yaygınlaşmıştı. Hz. Muhammed (s.a.v.), yaşanan bütün bu kötülüklerden ve çirkinliklerden daima uzak kalmıştı. O, dürüst, güvenilir, aile büyüklerine sevgi ve saygılı davranan, haksızlıklara karşı güzel bir tavırla karşı çıkan biriydi. Bu nedenle o, güzel ahlak ve erdemli davranışları ile çevresindekilerin beğeni ve takdirlerini kazanmıştı. Hz. Muhammed (s.a.v.), her zaman aile büyüklerini sever ve sayardı. O, yetişmesinde emeği geçen aile büyükleriyle iyi ilişkiler kurardı. Hz. Muhammed (s.a.v.), babasını doğmadan kaybettiği için bütün sevgisini annesine verdi. Fakat annesiyle de bir arada uzun süre yaşayamadı. Çok sevdiği annesini kaybetmesi onu çok etkiledi. Bu nedenle anne ve babasının mezarlarını fırsat buldukça ziyaret ederdi. Bu ziyaretler onu çok duygulandırırdı.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 90-91 Cevabı

Okuma Metni ADİL BİR HAKEM

Hz. Muhammed (s.a.v.) otuz beş yaşlarında idi. Kâbe; su baskınları, sel vb. nedenlerle hasar görmüştü. Mekkeliler bir araya gelerek Kâbe’yi tamir etmek istediler. Tamir esnasında, Hacerü’l-Esved adlı siyah taşın yerine konulmasına sıra gelince anlaşmazlığa düştüler. Çünkü her kabile, kutsal kabul edilen bu taşı yerine kendisi koymak istiyordu. Anlaşmazlık çatışmaya dönmek üzereyken içlerinden yaşlı biri, Kâbe’ye ilk gelecek kişinin hakem olmasını teklif etti. Bu teklif bütün kabilelerce benimsendi. Aradan bir süre geçtikten sonra Mekke halkının güvenini kazanan Hz. Muhammed (s.a.v.) Kâbe’nin avlusunda göründü. Mekkeliler onun gelmesine çok sevindiler. Çünkü onun adil, dürüst, güvenilir bir insan olduğunu biliyorlardı. Durumu, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) anlattılar. O, Hacerü’l-Esved’i bir sergi üzerine koydu. Her kabileden bir kişinin, serginin ucundan tutmasını istedi. Kabile temsilcileri taşı konulacağı yere kadar getirince, o onu aldı ve Kâbe’deki yerine koydu. Hz. Muhammed (s.a.v.), böylece yaptığı bu hakemlikle hem muhtemel bir çatışmayı önledi hem de kendisine duyulan güven ve saygınlığı bir kat daha artırdı. İbn Hişâm


Yukarıdaki olay, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı toplumdaki güvenilirliği hakkında size nasıl bir fikir vermektedir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v toplumda ve çevresinde güvenilir, adaletli biri olduğu hakkında bilgilere fikir vermektedir.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)