4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 92-93. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 1604 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Toplumsal Sorunlara Duyarlı Bir Genç Soruları ve Cevapları Sayfa 92, 93


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 92 Cevabı

Toplumsal Sorunlara Duyarlı Bir Genç

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) içinde yaşadığı toplumda, haksızlık ve adaletsizlik iyice artmıştı. Mekke’de kadınların ve kölelerin hiçbir değeri yoktu. Bu nedenle onlara iyi davranılmıyordu. Güçlüler zayıfları eziyor, insan haklarına saygı gösterilmiyordu. İnsanlar arasında ayrım yapılması çok yaygındı. Bu dönemde insanların can ve mal güvenlikleri kalmamıştı. Mekke’de adaletin, insanların mal ve can güvenliğinin sağlanmasının zamanı gelmişti. Bu amaçla “Hilfü’l-Fudûl” (Erdemliler Topluluğu) adı verilen bir cemiyet kuruldu. Bu cemiyetin amacı Mekke’ye dışarıdan gelen ve haksızlığa uğrayan insanlara yardımcı olmaktı. Hz. Muhammed (s.a.v.) de bu gruba katılmış ve aktif görev almıştı. O ve arkadaşları, haksızlıkları önlemeye gayret gösterdikleri gibi yapılan haksızlıkları da düzeltmeye çalışıyorlardı. O günlerde Mekke’ye ticaret için gelen bir tüccarın malları zorla elinden alınmıştı. Bu adam kendisine kimlerin yardım edebileceğini sordu. Erdemliler topluluğundan yardım isteyebileceği cevabını aldı. Hz. Muhammed’e (s.a.v.) gelerek durumunu anlattı. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve arkadaşları, haksızlığa uğrayan bu yabancıya yardım ederek mallarını geri almasını sağladılar.(5) Bu örnek, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) haksızlıklara karşı olan tavrını göstermektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 93 Cevabı

Etkinlik Sen Olsaydın

Bir arkadaşınıza yapmadığı davranışla ilgili bir suçlama yapılıyor. Yani arkadaşınız haksızlığa uğruyor. Haksızlığı yapanlar da sizin arkadaşlarınız. Böyle durumda yapılan bu haksızlığa karşı nasıl bir tavır takınırdınız? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap : Yapılan haksızlığın karşısında dururdum. Haksızlığı yapan en yakın arkadaşlarımda olsa, ailemden biride olsa haksızlık yapma izni vermez. Biz Müslümanlar olarak haksızlığa karşı dik durmalı, haksızlıkları elimizde, sözümüzle yada kalbimizle karşı çıkmamız gerekir.


Etkinlik Düşünelim, Değerlendirelim

Aşağıdaki tabloda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarından bazıları verilmiştir. Siz de buna göre davranışlarınızı değerlendirerek kendinizle ilgili bölümü işaretleyiniz.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)