4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 96. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 547 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Taif’e Yolculuk ve Miraç Soruları ve Cevapları Sayfa 96


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 96 Cevabı

Taif’e Yolculuk ve Miraç

Ebu Talip (r.a.) ve Hz. Hatice’nin (r.a.) vefatından sonra müşrikler Müslümanlara baskılarını daha da artırdılar. Bu durum karşısında Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke dışında kendisine sığınacak bir yer aramaya karar verdi. Bunun için de Taif’i düşündü. Hz. Muhammed (s.a.v.) 620 yılında Zeyd bin Harise’yi (r.a.) de yanına alarak Taif şehrine gitti. Taiflileri İslam’a davet etti. Taifliler onun İslam’a davetini kabul etmediler. Şehrin ileri gelenleri onunla alay ettiler, onu köle ve çocuklara taşlattılar. Peygamberimiz (s.a.v.) buna çok üzüldü ve Mekke’ye geri döndü. 620 yılında bir gece vakti Allah (c.c.), mucize olarak Peygamberimizi (s.a.v.) Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürdü. Oradan da göklere yükseltildi. Bu olaya miraç olayı denir. Miraç olayı onun için büyük bir teselli oldu.


Biliyor musunuz?

Miraç Gecesi Müslümanlara namaz ibadeti beş vakit olarak farz kılınmıştır.


Allah (c.c.) buyuruyor ki:

“Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye, kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, görendir.” (İsrâ suresi, 1. ayet)


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)