4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 97-98. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

Bu konu d tarafından 3 sene önce açıldı, 757 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
d
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı İlke Yayınları Yeni Yurt Arayışları: Medine’ye Hicret Soruları ve Cevapları Sayfa 97, 98


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 97 Cevabı

Yeni Yurt Arayışları: Medine’ye Hicret

Mekkeli müşriklerin İslam’ı kabul edenlere yaptığı baskılar, işkenceler iyice arttı ve dayanılmaz hâle geldi. Bunun üzerine Müslümanlar, Peygamberimizin (s.a.v.) yönlendirmesiyle gruplar hâlinde Medine’ye hicret (göç) etmeye başladılar. Bunu öğrenen müşrikler daha çok telaşlandılar. İslam dininin Medine’de de yayılıp güçleneceğini düşünerek endişeye kapıldılar. İslamiyet’in yayılmasını engellemenin tek yolunun Hz. Muhammed’i (s.a.v.) öldürmek olduğuna karar verdiler. Her kabileden bir genç seçerek Peygamberimizi (s.a.v.) öldürmekle görevlendirdiler. Mekkeli gençler Peygamberimizin (s.a.v.) evini kuşattılar. Yüce Allah (c.c.) müşriklerin bu planını Hz. Muhammed’e (s.a.v.) bildirdi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) bir gece gizlice evinden ayrılarak Hz. Ebu Bekir’le (r.a.) birlikte Medine’ye doğru yola çıktı. Kendisine emanet edilen eşyaları, sahiplerine vermek üzere Hz. Ali’ye (r.a.) bıraktı. Ayrıca müşriklerin, şehirden ayrıldığını fark etmemesi için de Hz. Ali’nin (r.a.) kendi yatağına yatmasını istedi.


Soru : “…Onlar ki, hicret ettiler, yurtlarından çıkarıldılar, benim yolumda eziyete uğradılar, çarpıştılar ve öldürüldüler; andolsun, ben de onların kötülüklerini örteceğim ve onları altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağım…” (Âl-i İmrân suresi, 195. ayet)


Ayette hicretle ilgili nelerden söz edilmektedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap : Âl-i İmrân suresindeki 195. ayet-i kelimede bizlere hicret ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v ve sahebelerin yurtlarından çıkarıldıkları, eziyet gördükleri, öldürüldükleri konu edilmektedir. Allah c.c. bunun sonucu olarak hicret edenlere ırmaklar alan cennetler ve kötülüklerini örteceği müjdesini vermektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlke Yayınları Sayfa 98 Cevabı

Allah (c.c.) buyuruyor ki :

“Eğer siz ona (Resulüllah’a) yardım etmezseniz (bu önemli değil); ona Allah yardım etmiştir: Hani, kâfirler onu, iki kişiden biri olarak (Ebu Bekir ile birlikte Mekke’den) çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına, ‘Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir.’ diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükûnet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi…” (Tevbe suresi, 40. ayet)


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)