Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
4 hafta önce

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan en büyük ve insanların dikkatini en çok çeken örnek kışın ağaçların sarardığı ve solduğu halde baharı geldiği zaman yeşillenmesi kurumuş olan otların tekrardan çıkması ve meyvelerin çıkmaya başlamasıdır.

Çok dikkatimizi çekmediği halde sineklerin kışın ölerek dua yumurtalarını bırakmaları ve havalar ısındığı zaman bu yumurtalardan başka sineklerin çıkması da yeniden dirilmeye büyük bir örnektir.

Bir meyveyi koparıp yediğimizde onun çekirdeği canlı halde olmamasına rağmen onu toprağa ettiğimiz zaman ve gerekli su gibi isteklerini yerine getirdiğimiz zaman yeşillenerek yeni bir ağaç olma yolunda büyümeye başlar. Buda büyük bir örnektir.


“Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yukarıdaki örneklerde olduğu gibi insanların nasıl dirilteceği konusunda hadisi şerifte böyle bir bilgi vermiştir.

“Allah gökten su indirecek ve insanlar yerden sebze biter gibi bitecekler. İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür. Bu çürümeyen, «Acbü’z-Zeneb»[1] denen kuyruk sokumu kemiğidir. Kıyâmet günü yeniden yaratılış bundan terkip edilecektir.” (Buhârî, Tefsîr, 39/3; Müslim, Fiten, 141; Muvatta’, Cenâiz, 48; Ebû Dâvûd, Sünnet, 24; Nesâî, Cenâiz, 117) 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)