Dua kavramı hakkında neler biliyoruz?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 89
Yanıt Sayısı: 0
5 ay önce

5. Sınıf Din Kültürü Kitabı Dua kavramı hakkında neler biliyoruz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Dua kavramı hakkında neler biliyoruz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Duanın sadece Allahu teala’ya yapıldığını, duaların hemen olmasa bile sonra veya ahirete karşılığını alarak bir şekilde kesinlikle kabul olacağını, dua ederken ellerimizi açıp duamızı bitirdikten sonra amin dememiz gerektiğini, duamızın kabul olacağını içten bir şekilde inanarak yapmamız gerektiğini ve duamızda ısrarcı olarak dikkatli dua etmemiz gerektiğini biliyorum.

Dua çok değerli bir araç olmakla beraber sadece dua edip iç çabalamamak da islamiyete zıttır.


“Dua kavramı hakkında neler biliyoruz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Allahu Teala kur’an-ı Kerim’de bizlerden dua etmemizi istediğini ve kabul edeceğini bildirdikten sonra bizlere düşen bir şey istediğimiz zaman gayret etmek çalışmak ve dua etmek gereğidir.

Dua çok değerli bir araç olmakla beraber sadece dua edip iç çabalamamak da islamiyete zıttır.

Büyük çabalar sarf ettikten sonra dua ederek işin sonucunu Allah’a bırakmak ve olacağına inanarak samimi bir şekilde dua etmek her Müslümanın görevidir ki Allahu Teala ya o duamızı hemen kabul eder ya erteler ya daha hayırlısını verir ya da kıyamet gününde bize o duanı karşılığında sevap olarak verir ki mutlaka karşılıksız bırakmaz.

Peygamber efendimiz de bize duanı şeklini anlatırken yılmadan ve bıkmadan dua etmemeli etmeli samimi bir şekilde duaya devam etmeli ve kabul olacağını düşünerek dua etmemiz gerektiğini bildirmektedir.

Günlük hayatta birçok isteğimiz ve değişmesini istediğimiz birçok olay olduğu için duayı elden bırakmamalı bu işlerin olması için gayret ettikten sonra mutlaka dua ederek karşılığını Allah’tan beklemeye devam etmeliyiz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)