Fâtiha suresinin anlamını Kur’an mealinden okuyunuz. Bu surede nelerden söz edildiğini not ediniz.

4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Fâtiha suresinin anlamını Kur’an mealinden okuyunuz. Bu surede nelerden söz edildiğini defterinize not ediniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Fâtiha suresinin anlamını Kur’an mealinden okuyunuz. Bu surede nelerden söz edildiğini defterinize not ediniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Fatiha suresi hamdin ve Allah’a övgü yapıldıktan sonra bir nevi güzel duadır ki içerisinde büyük manalar taşımaktadır.

Fatiha suresinde Allah’a hamd etmekten Allahu Teala’nın rahman ve rahim olduğundan, din gününün sahibi olduğundan, yalnızca Allah’a ibadet edilmesi gerektiğinden bahsetmekte ve sırat-ı müstakim denen dosdoğru yola ulaştırması için Allah’a dua edilmektedir.


“Fâtiha suresinin anlamını Kur’an mealinden okuyunuz. Bu surede nelerden söz edildiğini defterinize not ediniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Fatiha Suresi Anlamı (Diyanet Meali)
Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Fatiha suresi allahü teala’ya hamd ile başlar.

Allahu teala’yı rahman ve rahim sıfatları ile öldükten sonra sanki bir nevi övgüden sonra duaya başlar .

Din gününün yani hesap ve ceza gününün sahibinin Allahu Teala olduğu ifade edilir.

Daha sonra da sapıkların değil de doğru yolda olan insanların yoluna ulaştırması için Allahu Teala hazretlerine dua edilir. 

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir