2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 195-196-197. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Bu konu h tarafından 3 sene önce açıldı, 7801 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
h
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 549
Yanıt Sayısı: 7
3 sene önce

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpek Yolu Yayıncılık Sayfa 195, 196, 197 İklim Şartlarının Yaşantımıza Etkileri Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 195 Cevabı

İklim Şartlarının Yaşantımıza Etkileri

Yaşanılan yerin iklim koşulları, insanların yaşayışlarını ve yaptıkları üretim faaliyetlerini etkiler. İklim şartlarına bağlı olarak insanların giydikleri kıyafetler, yedikleri yiyecekler, yaptıkları işler farklılıklar gösterir. Yeryüzü şekillerinin düz olduğu yerlerde tarım ve sanayi gelişmiştir. Dağlık arazilerin çok olduğu yerlerde yaşam şartları zorlaşır. Dağlık arazilerin bulunduğu bölgelerde yaşayanların geçim kaynağı, daha çok hayvancılıktır. Verimli toprakların ve su kaynaklarının bulunduğu yerlerde, tarımsal faaliyetler daha çok olur. Üretim faaliyetlerinin çok olması sanayinin gelişmesini sağlar. Bu koşullarda insanlar daha rahat yaşarlar. İklim koşullarının ve yer şekillerinin uygun olduğu, verimli toprakların ve su kaynaklarının bulunduğu yerlerde nüfus daha fazladır. Çünkü bu yerlerde yaşam daha kolaydır.


Suyun canlılar için önemi nedir?

Cevap : Su canlı yaşamının temelini oluşturmaktadır. Su bütün canlıların hayatta kalması açısından sürekli bir ihtiyaçtır. İnsanların 3’te 2′ sıvıdan meydana gelir. Ayrıca bitkiler büyümek ve hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar yoksa kurur. Hayvanlarda, insanlar gibi su olmazsa hayatını kaybeder.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 196 Cevabı

Dağlık arazilerde hangi üretim faaliyeti fazladır?

Cevap :  Dağlık alanlar, ağaç çeşitliliği gibi tarım ürünleri ekilerek üretim faaliyetleri yapılabilir. Toprakta yetişen bitkiler ise; tarım araçlarının buraya girememesi nedeniyle zorluklar yaşanır. Bu nedenle ağaç kaynaklı bitkiler tercih edilmesi gerekmektedir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 197 Cevabı

Öğrendiklerimizi Uygulayalım

Aşağıda verilen fotoğraflardaki yerlerden hangisinde yaşamak daha zor olur? İşaretleyiniz. İşaretlediğiniz resimlerdeki çevre şartlarının yaşantınızı nasıl etkileyeceğini yazınız.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)