3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 156-157-158-159. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Bu konu h tarafından 3 sene önce açıldı, 2249 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
h
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 549
Yanıt Sayısı: 7
3 sene önce

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 156, 157, 158, 159


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 156 Cevabı

Çevrenizde sizden başka hangi canlılar yaşamaktadır?

Cevap : Çevremizde bizden başka kuşlar, tavuklar, kediler, köpekler, ördekler, kazlar, atlar ve inekler gibi canlılar ile birlikte yaşamaktayız.


Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi

Yaz tatilinin büyük bir kısmını kardeşimle birlikte dayımın çiftliğinde geçirdik. Dayımın çiftliği şehrin uzağında, geniş bir arazi üzerine kurulmuş, çok güzel bir yer. Çiftlikte inekler, koyunlar, tavuklar, ördekler ve atlar vardı. Tarlalara ise buğday, patates, domates, kabak, biber, lahana ve daha pek çok sebze ekiliydi. Meyve bahçesi de elma, erik, kiraz, armut, ayva ağaçları ile doluydu. Dayıma neden bu kadar çok çeşitli meyve ve sebze yetiştirdiğini sorduk. Dayım: – Bitkiler, bizim yaşamımızda önemli yer tutar. Bitkiler olmasaydı yeryüzünde yaşam olmazdı. Besinlerimizin çoğunu bitkilerden elde ederiz. Bitkilerin köklerini, yapraklarını, tohumlarını veya meyvelerini yiyerek besleniriz. Bitkiler kökleri ile hem toprak kaymasını hem de sel sularının zararlarını engeller. İhtiyacımız olan oksijen de bitkiler tarafından sağlanır. Kardeşim heyecanla: – Dayıcığım! Hayvanlar da bizim için önemli değil mi? – Evet. Hayvanlar da insan yaşamında önemli yer tutar. Bazı hayvanların etinden, sütünden, bazılarının da yumurtasından veya derisinden yararlanırız. Çocukların bol bol tüketmesi gereken süt, bal, yumurta gibi yiyecekler hayvanlardan elde edilir. Hayvanlar, bazen de bize arkadaşlık eder. Dayıma anlattıkları için çok teşekkür ettim. Kardeşimle önce sebze tarlasına gittik ve domates, biber, kabak topladık. Sonra kümese gidip sepetimizi yumurta ile doldurduk. Dayımın çiftliğinde yaz tatilimiz çok güzel geçmişti. Bitki ve hayvanların yaşamımızdaki önemini daha iyi öğrenmiştik


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 157 Cevabı

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu?

Cevap : Yer yüzünde bitkiler olmasaydı, bir çok ilaç yapılamazdı, hayvanlar ve insanlar yiyecek bulamazdı, kirli hava temizlenemezdi ve bu yüzden canlı yaşamı yok olacaktır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 158 Cevabı

Etkinlik Zamanı – 1

Aşağıdaki tabloda bazı hayvanlar ve hayvanlardan yararlanma alanları verilmiştir. Uygun olanlara (X) koyarak işaretleyiniz.


İnsanlar, evlerinde veya bahçelerinde neden bitki yetiştirirler?

Cevap : İnsanlar, evlerinde veya bahçelerinde organik ürünler elde etmek ve süs amacıyla bitkiler yetiştirmektedir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 159 Cevabı

Etkinlik Zamanı – 2

Hayvanların yaşamımızdaki yeri ve önemini örnekler vererek açıklayınız.

Cevap : Hayvanlar hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Atların gücünden ve sütünden yararlanırız. Tavukların etinden ve yumurtasından, ineklerin gücünden, derisinden etinden ve sütünden yararlanırız. Örneklere bakıldığında hayvanların hayatımızdaki yeri büyüktür.


Aşağıda verilen besinleri uygun yerlere yazınız.

Hayvanlardan Elde Edilen BesinlerBal, Yumurta, Süt, Et.

Bitkilerden Elde Edilen BesinlerHavuç, Biber, Marul, Ispanak, Domates.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)