3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 190-191-192-193-194-195. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

Bu konu h tarafından 3 sene önce açıldı, 2716 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
h
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 549
Yanıt Sayısı: 7
3 sene önce

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 190, 191, 192, 193, 194, 195  Bitki ve Hayvanları Tanıyalım Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 190 Cevabı

BİTKİ VE HAYVANLARIN ÖNEMİ

İnsanların yaşamında bitkilerin ve hayvanların önemi büyüktür. Bitkilerden ve hayvanlardan birçok alanda faydalanırız. Bitki ve hayvanlardan nasıl faydalanıyoruz? İnceleyelim.

Bitkiler beslenmemizde önemli rol oynar. Dengeli beslenmek için öğünlerimizde tahıllara, sebze ve meyvelere yeteri kadar yer vermeliyiz.  Bitkiler denilince aklımıza ağaçlar da gelmelidir. Ağaçlar ve ormanlar yaşadığımız havayı temizler. Ayrıca ağaçlardan elde ettiğimiz ürünleri saymakla bitiremeyiz.  Kullandığımız kâğıt, kurşun kalem, kuru boyalar, defter, kitap vb. birçok ürün ağaçtan elde edilmektedir. Evimizde ve okulumuzda kullandığımız sıra, masa, sandalye, sehpa, dolap, yatak gibi mobilyaları ağaçtan elde ederiz. Pamuk, keten, kenevir gibi bitkilerden ip elde edilir. Bu ipler fabrikalarda kumaş hâline getirilir. Bu kumaşlar birçok alanda kullanılır. Ayrıca odun hâlâ ülkemizin birçok yerinde yakacak olarak kullanılmaktadır. Birçok ilacın yapımında bitkilerden yararlanılır. Eczanelerde satılan ilaçların bir kısmı kimyasal, bir kısmı da bitkisel içeriklere sahiptir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 193 Cevabı

Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap :  Bitki ve hayvanlar bizlerin ihtiyacı olan besinleri verdikleri ve doğada var olan ekolojik sistemin devamı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki dünyada bitki ve hayvanlardan bir tanesinin yok olması ; ekosistem içerisinde bozukluklara neden olmaktadır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 194 Cevabı

Çalışma Yapalım

• Aşağıdaki kutucuğun içine istediğiniz bir bitkinin resmini çizip boyayınız.


• Bitkilerden elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Cevap :  Bitkilerden çeşitli besinler elde ederiz. Bitkilerin içerisinde var olan besinler ile vücudumuz güçlenmekte ve vücut sistemine yardımcı olmaktadır. Ayrıca besinler bizlere besin sağladığı gibi hayvanlara da yiyecek kaynağı olmaktadır.


• Bitkiler bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap :  Bitkiler hayatımızın ve ekosistemin devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Bitkiler bizlere besin kaynağı, vücudumuzda dengeleyici ve düzenleyici faaliyetler yapılmaktadır. Ayrıca bu bitkiler havayı temizler. Hayvanlara bitkiler sayesinde yiyecek sağlamaktadır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 195 Cevabı

• Aşağıdaki kutucuğun içine istediğiniz bir hayvanın resmini çizip boyayınız.


• Hayvanlardan elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Cevap :  Hayvanlardan et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri elde ederek besin ihtiyacımız karşılanmaktadır. Ayrıca hayvanların gücünden insanlar yararlanarak hayatlarını kolay bir hale getirmektedir.


• Hayvanlar bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap : Hayvanlar var olan ekosistemin devam etmesi açısından önemlidir. Hayvanlar sayesinde yiyecek sağlamakta ve güçlerinden faydalanarak faaliyetlerimizde kolaylıklar sağlamaktadır.


Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
  • 10 Kayıtlı Üye
  • 1469 Konu
  • 607 Cevap
  • Son Üye h
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)