Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağı ilkesinden hareketle konuyu tartışınız.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 89
Yanıt Sayısı: 0
5 ay önce

5. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağı ilkesinden hareketle konuyu tartışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağı ilkesinden hareketle konuyu tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yağmurun yağması, karın meydana gelmesi gibi bilimsel olarak açıklanan birçok şeyin bilimsel açıklamasının olması onun kendi kendine meydana geldiğini göstermez.

Eğer kendi kendine meydana gelseydi bazen yağmur yağar bazen yağmur yağmaması veya yaz ve kış aylarında hava değerlerinin anderlecine gitmesi gerekirdi.

Ancak görüyoruz ki şartlar oluştuğu halde bazen bu olaylar meydana gelmemekte veya gelmesi gecikmektedir. Bu da bu işlerin bir yöneten tarafından meydana geldiğini göstermektedir.

Küçük bir oyuncak bile kendi kendine meydana gelmesi düşünülmezken bu kadar büyük olayların kendi kendine meydana geldiğini düşünmek bence komiktir.


“Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağı ilkesinden hareketle konuyu tartışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Yeryüzünde ister küçük olsun ister büyük olsun hiçbir olay kendi kendine meydana gelemez.

Bizler bile bir şeylerin günlük hayatta bir suyun bardağa dolması gibi bir şeyin kendi kendine meydana geldiğinde iddia edersek insanlar bize gülerler.

Ancak gözümüzle görmediğimiz için yağmurun yağması gibi gerçekleşen olayların kendi kendine olduğunu düşünebiliriz. Ancak bu düşüncenin tıpkı bardağın suya dolması olayında olduğu gibi komik olduğu ve mutlaka bunun da bir yönetici bir yaratıcı tarafından gerçekleşmesi gerektiğini unutmamalıyız.

Bu gibi olayların bilimsel yanları ve bilimsel oluş şekilleri doğru olmakla beraber bazı zamanlar olup bazı zamanlar olmamaları bunun bir irade tarafından gerçekleştiğini göstermektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)