İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
3 hafta önce

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İnsanlar eğer yaptıklarından hesaba çekilecekleri bilincine sahip olsalardı haksızlık yapmak, insanları incitmek ve kötü muameller de bulunmak gibi her türlü davranışta uzak durarak korkarlardı.

Ancak ne yazık ki günümüzde insanların özellikle görmediği yerlerde ve ceza almayacaklarını bildikleri durumlarda insanlar insanların eşyalarını ve mallarına zarar verme konusunda daha rahat davranıyor veya insanların kalbine kırarak onları incitme konusunda çok rahat davranıyorlar.


“İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsanlar yaptıklarından dolayı ahirete hesaba çekilecekleri bilincinde olsalardı yaptıkları hareketlere çok dikkat eder toplumsal düzeni bozan her türlü hareketten sakınırlardı.

İnsanlar eğer Allah’a hesap vereceklerini bilselerdi gerek aile bireylerine gerekse de günlük hayatta karşılaşmış oldukları kişilere olan davranışlarında kibar ve saygılı olur birbirlerinin hakkına girmemek için çok dikkatli davranırlardı.

Böylelikle hırsızlık, kalp kırma, fiziksel veya sözel şiddet gibi insana ve doğaya zarar veren bütün davranışlardan insanlar sakınmaya çalışırlardı. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)