Kelebek, galapagos kaplumbağası, fil ve sekoya ağacının yaşam sürelerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir araştırma yapınız.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
3 hafta önce

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Kelebek, galapagos kaplumbağası, fil ve sekoya ağacının yaşam sürelerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kelebek, galapagos kaplumbağası, fil ve sekoya ağacının yaşam sürelerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir araştırma yapınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kelebeğin bazı türleri bir gün bazı türleri 2 haftayla 6 hafta arası bazı türleri ise senelerce yaşayabilmektedir.

Galapagos kaplumbağası 100 150 sene civarı yaşamaktadır.

Fil 60- 70 yıl arası yaşamaktadır.

Sekoya ağacı ise yaklaşık 3000 yıl yaşamaktadır.


“Kelebek, galapagos kaplumbağası, fil ve sekoya ağacının yaşam sürelerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir araştırma yapınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kelebekler 150.000 kadar türü bilinen kanatlı hayvanlardır.

Tat alma duyuları ayaklarına yerleştirilmiş böylelikle çiçeklerin üzerine konup tadını beğendikleri sıvıları hortumları ile emerler.

Kelebekler yumurta ile çoğalırlar. Yumurtadan çıkan larvalara tırtıl adı verilir. Dişi kelebekler yumurtlarken özellikle tırtılların beslendiği bitki çeşitlerinin üzerine veya yakınında yumurtalarını bırakırlar.

Bazı kelebeklerin ömrü 24 saat bazılarınınki 1-2 ay bazen 2 ise birkaç seneye kadar uzamaktadır.

Galapagos kaplumbağaları, ya da bilimsel adlarıyla Geochelone nigradır. 417 kilograma kadar çıkabilir. 170 yıla kadar yaşayabilen bir kaplumbağadır. Günümüzde yaşayan en büyük kaplumbağa türüdür.

Fil karada yaşayan en büyük hayvandır. Afrika filleri yaklaşık 6 ton ağırlığında ve 3.2 metre yüksekliğindedir. Dişiler yaklaşık 60 cm daha kısadır ve erkeklerin ağırlığının yarısı kadardır. Erkek Asya filleri yaklaşık 2 m yüksekliğinde ve 4 ton ağırlığında iken, Afrika’dakiler 2 ton ağırlığı ve 2.2 m yüksekliğe sahiptir. Afrika filleri vahşi ortamda 70 yıla kadar yaşayabilir. Asya filleri 48 yıl yaşayabilir.

Sekoya ağacı Dünyadaki en kalın kabuğa sahip ağaç türü Sekoyalardır. 120 m boy uzunluğunda ,7 m çapa ulaşabilen bir ağaç türüdür. Her dönem yeşil kalabilir.
1000 ile 3000 yıl arasında yaşarlar. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)