Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet yazınız.

4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

“Rabbimiz! Şüphesiz ki biz: ‘Rabbinize iman edin!’ diye imana davet eden bir davetçiyi işittik ve iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve Ebrar olanlarla (çokça iyilik yapanlarla) beraber canımızı al.” (3/Âl-i İmran 193)


“Kur’an-ı Kerim’den, Allah’a (c.c.) iman etmeyi konu alan bir ayet yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

  • İman edip salih amel işleyenlere gelince; onlara ecirlerini eksiksiz verecek, lütuf ve ihsanından (fazla fazla) arttıracaktır. Kim de (Allah’a kulluk yapmaktan) çekinir ve büyüklenirse, onlara can yakıcı bir azapla azap edecek ve onlar kendileri için Allah’ın dışında ne bir dost ne de yardımcı bulabileceklerdir. (4/Nisâ 173)
  •  Allah’a iman edip O’na tutunanlara gelince, onları kendinden olan bir rahmete, lütuf ve ihsana dâhil edecek ve (sonunda Allah’a ulaşacakları) dosdoğru yola hidayet edecektir. (4/Nisâ 175)
  •  Hani havarilere: “Bana ve Resûlüme iman edin.” diye vahyetmiştim. Demişlerdi ki: “İman ettik. Şahit ol ki biz, gerçekten Müslimleriz/şirki terk ederek tevhidle Allah’a yönelen kullarız.” (5/Mâide 111)


 

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir