Maşallah ve inşallah ifadeleri hangi durumlarda kullanılır? Bu ifadeler ne anlama gelir? Söyleyiniz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 122
Yanıt Sayısı: 0
5 ay önce

4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Maşallah ve inşallah ifadeleri hangi durumlarda kullanılır? Bu ifadeler ne anlama gelir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Maşallah ve inşallah ifadeleri hangi durumlarda kullanılır? Bu ifadeler ne anlama gelir? Söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Maşallah de inşallah ifadeleri “Allah dilerse, Allah’ın izniyle ve Allah isterse “demektir.

Ancak maşallah ifadesi bir şey çok beğenildiği veya takdir edildiği zaman kullanılır.

İnşallah ifadesi ise bir şeyin olması istenildiği zaman kullanılır.


“Maşallah ve inşallah ifadeleri hangi durumlarda kullanılır? Bu ifadeler ne anlama gelir? Söyleyiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Maşallah ve İnşallah kelimeleri sözlük manası bakımından “Allah’ın izniyle veya Allah dilerse” demek olup kullanım alanları birbirinden farklıdır.

Bir bir şeyi çok beğendiğimiz veya takdir ettiğimiz zaman veya nazar değmesini istemediğimiz zaman “maşallah” kelimesini kullanırız.

Hadi şerifleri de belirtildiği üzere “maşallah” demenin nazarı engellediği ve bir şey çok beğenildiği zaman söylenmesi gerektiği emredilmiştir.

“İnşallah kelimesi” aynı manada olsa da bir şeyin olmasını istediğimiz zaman o iş hakkında çabalamak ve sonucunu Allah’a bırakmak anlamında kullanılır.

Günlük hayatta bu iki kelime kullanılsa da halk tarafından maşallah kelimesinin “Allah nazarlardan korusun, nazar değmesin, manasına geldiği bilinir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)