88
99

Mezopotamya uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız.

s
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 355
Yanıt Sayısı: 1
5 sene önce

Aşağıdaki tabloya Mezopotamya uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız.

Sümerler’in İnsanlık Tarihine Katkıları : Sümerliler yazıyı bulan uygarlıktır ve yazıyı bulduklarında insanlık 1 adım yerine 2 adım atmıştır çünkü yazı o kadar önemli bir şey ki hem iletişim sağlıyor hem insanların duygularını ortaya dökmesine yardımcı olup imkan veriyor.Yazıyı öğrendiklerinde şuanda üzerinde yaşadığımız Anadolu yani Türkiye topraklarına getirmiştir.

Babiller’in İnsanlık Tarihine Katkıları : Tarihte bilinen ilk kanunlar yapılmıştır. Kral Hamurrabi tarafından  yapılan kanunlar Hammurrabi kanunları olarak bilinirler. Bu kanunla Monarşi yani tek kişilik yönetimler ortaya çıkmıştır. Antik tarihte bilinen dünyanın yedi harikasından Babil Asma Bahçeleri ve Babil Kulesini yapmışlardır.

Asurlar’ın İnsanlık Tarihine Katkıları : Asurlular Ninova’da dünyanın ilk kütüphanasini kurmuşlardır.ara koloniciliği yapan uygarlık Anadolu’ya yazıyı bu kolonileri aracılığıyla taşımıştır. Kara kolonilerine Karum denmiştir.Mısır Ülkesinin etrafı, sıradağlar, çöller ve denizlerle çevrili olduğu için kendine özgü bir uygarlık olarak gelişmiştir. İstilaya uğramaması siyasi tarihinin süreklilik göstermesini sağlamıştır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler yazımızda Mezopotamya uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız. yazısı hakkında görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Değerli ziyaretçilerimiz yorumlarınız bizim için önemlidir.

Our Score
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)