“Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?”, “Kader utansın!” gibi sözleri söyleyen birinin kader anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
3 hafta önce

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı “Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?”, “Kader utansın!” gibi sözleri söyleyen birinin kader anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?  konusunu kısaca ele alacağız. 


““Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?”, “Kader utansın!” gibi sözleri söyleyen birinin kader anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

“Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?, “Kader utansın!” gibi sözleri söyleyen birinin kader anlayışı hakkında bir bakıma yanlış düşündüğünü söyleyebiliriz.

“Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?” bu sözleri söylerken eğer elinden gelen tüm çabayı sarf ettikten sonra kadere teslim olduysa ve o niyetle söylüyorsa bir bakıma sakınca olmaz. Ancak “kader utansın” sözü dinen uygun bir kelime değildir.


““Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?”, “Kader utansın!” gibi sözleri söyleyen birinin kader anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

“Ne yapayım kaderim böyleymiş!”, “Kader mahkûmuyuz elden ne gelir?” bu sözleri söylerken kişi tevekkül için söylüyorsa sakıncalı değildir. Ancak bu sözler genelde isyan amaçlı olup bunu kast ediyorsa tehlikelidir.

“Kader utansın” kelimesi dinen sakıncalı bir kelimedir.

İnsanın kader konusunda elinden geleni yapması daha sonra tevekkül etmesi ve hayatında başka neleri yapabileceğine bakması lazımdır.

Bu şekilde isyan etmek doğru değildir.

İnsanların elinden geleni yapmadan , çabalamadan bunu kadere yıkmaları dinen tavsiye edilmeyen bir davranıştır. Çünkü Allahu Teala bizlere çabayı emretmiş ve daha sonra tevekkülü önermiştir.

Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman da böyle yaptığı görülmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)