Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız.

t
Üyelik Zamanı: 11 ay önce
Konu Sayısı: 425
Yanıt Sayısı: 3
4 sene önce

Çanakkale yöresinden “Kobalak” adlı bir oyun yazılmıştır. Bir adet çam kozalağı ile bu oyunu düz bir zeminde oynayabilirsiniz. Siz de bir oyunun aşamalarını anlatan kitapçık hazırlayınız. Kitapçığınızı çizim ve görsellerle süsleyiniz.

Gazoz Kapağı Oyunu Kaç Kişi İle Oynanır?

Gazoz kapağı oyunu en az 2 kişi ile oynanabilmektedir. Bununla birlikte oyunun katılımcısı ne kadar fazla olursa o kadar daha zevkli hale gelmektedir. Daha fazla katılımcı daha fazla kapak ve zevk demektir.

Gazoz Kapağı Oyunu Oynanması İçin Nasıl Bir Alan Gerekli? Bu Alanın Özellikleri Nelerdir?

Gazoz kapağı oyunun oynanabilmesi için gereken alanın çok bir özelliği olmasına gerek yoktur. Çocuklar tarafından dikkat edilen en büyük özellik, gazoz kapaklarının dizileceği alanın düz olmasıdır. Ne kadar düz bir alan olursa o kadar iyidir. Bu nedenle genelde gazoz kapağı oyunu için çocuklar yolları ve sokakları tercih etmişlerdir. Gazoz kapaklarının dizilmesine başlanacak yer için bir belirteç seçilir. Bir ağaç, yahut elektrik direği gibi…

Gazoz Kapağı Oyunu Oynanması İçin Gereken Nesneler

Gazoz kapağı oyununun oynanabilmesi için katılımcıların her birinin gazoz kapaklarının olması gerekir. Ayrıca her bir katılımcı çocuğun bir de mermer taşı olmalıdır. Bu mermer taş ile dizilen gazoz kapaklarına atış yapılacaktır. Yalnızca mermer taş ve gazoz kapağı oyunun oynanabilmesi için yeterlidir. Buradaki en önemli nokta ise, her bir gazoz kapağının farklı değerlere sahip olmasıdır. Az bulunan, pek fazla katılımcıda bulunmayan gazoz kapakları daha değerli olarak kabul edilmektedir. Hemen herkeste bulunan gazoz kapaklarının ise daha az değerli olduğu varsayılmıştır. Bazı kapaklar 1 kapak değerinde olurken, bazıları 5, bazıları ise 10 kapak değerinde görülmektedir. Hatta kimsede bulunmayan bir gazoz kapağının değerinin 500 kapağa kadar çıktığı görülmüştür.

Gazoz Kapağı Oyunu Başlaması ve Oynanması

Gazoz kapağı oyununa başlarken oyunun “kaçlık” olduğu çocuklar tarafından belirlenir. Bu belirlemeye göre gazoz kapakları katılımcı çocuklar tarafından belirlenen bir noktadan aşağı doğru sırası üzerine dizilir. Oyun kaçlık oynanıyorsa ve kaç katılımcı çocuk varsa gazoz kapaklarının boyu ona göre uzar gider.

Çocuklar tarafından belirlenen oyuna önce başlama yöntemi; ellerdeki mermer taşların sırası ile gazoz kapaklarının yanından fırlatılmasıdır. Mermer taşı en uzağa giden kişi oyuna ilk başlama hakkına sahip olacaktır.

İlk taşı atma hakkına sahip olan çocuk bu hakkında gazoz kapaklarını vurmayı beceremezse sıra diğer arkadaşına geçer. Bu şekilde bütün katılımcılar sırası ile atış yapma hakkına sahiptir. İlk atış yapan çocuğun avantajı ise daha fazla kapak bulunan durumda atış yapmasıdır.

Oyunda Ulaşılmaya Çalışılan Amaç Nedir?

Gazoz kapağı oyununda ulaşılmaya çalışılan amaç gazoz kapaklarından en fazlasını vurmak ve bunları elde etmektir. Vurulan gazoz kapakları arasında az bulunan kapaklar varsa bu durum çocuklar için daha da sevindirici karşılanır. Oyundaki her bir çocuk arkadaşlarının gazoz kapaklarını kendisi kazanmaya çalışır.

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)