Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Trafik kazalarını önleyebilmek için yapmamız gerekenler;

Hız tutkusunu bırakmak ve bunu teşvik edecek yayınları engellemek

Reklam afişleri veya TV sosyal medya gibi alanlarda trafik kazaları hakkında bilgilendirme yapmak

Araçlar için verilmiş olan takip mesafesini korumak ve aradaki boşluğu azaltmamak

Saatlerce direksiyonun başında kalmaktan çekinmek, çok uykulu ve yorgunken araç kullanmamak

Trafik kurallarına son derece uymak ve insanları bu konuda bilinçlendirmek.


“Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İstatistiklere bakıldığı zaman kazaların yaşanmasının en büyük sebebi aşırı hızdır. İnsanların ister haklı ister haklı öyle olsun hız yapmaları trafik kazalarına sebep olmaktadır.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise dikkatsizliktir. Bunun için çok yorgun ve uykulu olduğumuz zaman araç kullanmamalı çok uzun saatler boyunca direksiyon başında kalmamalı ve telefon konuşması veya telefonda veya dışarıda herhangi bir şeye bakmak gibi dikkatimizi dağıtacak şeylerden sakınmalıyız.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise trafik bilincinin az olmasıdır. Gerek yayaların gerek sürücülerin trafik bilincine sahip olması ve trafik kurallarını en iyi şekilde bilmesi kazaları engelleyen bir başka önemli unsurdur.

Bize miktarı az gelse bile alkolün insanın düşünce yapısını etkilediğinden dolayı alkollü iken araç kullanmamaya dikkat etmek çok önemlidir.

Trafik kazalarının bir başka sebebi ise trafik kurallarına uymaktır.

Yayaların kendileri için belirlenmiş olan kurallara uymaması ve sürücülerin işaret ve levhalara dikkat etmeyerek hareket etmeleri kazalarına sebep olmaktadır. Bunlara da dikkat edilmelidir.

Bu sayılara dikkat edilmesi halinde trafik kazaları en aza inecektir. 

Our Score

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir