Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 193
Yanıt Sayısı: 0
3 hafta önce

6. Sınıf Din Kültürü Kitabı Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Nasıl ki devlet yönetimi için belli devlet kuralları ve ilkeleri varsa u kainatı yaratan Allahû teala’da insanı en yakından tanıdığı için en zarar görmeyeceği ve huzuru bulabileceği yol olan Kur’an-ı Kerim’i ve dini ortaya koymuş e insanlar bunları uyguladığı zaman çok büyük başarılar ve huzurlar elde ettiklerini görmüşlerdir


“Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İslamiyet yani Allahu Teala’nın getirmiş olduğu islami kurallar insanların aslında fıtratlarına en uygun yani huzurlu bir şekilde yaşayacakları en güzel kurallardır.

Devletin düzenini sağlamak ve iyi niyetli insanlara fırsat vermemek için devlet nasıl ki bazı ceza sistemleri ve bazı kurallar koymuşsa İslamiyet de bu gibi kötülüklerin ve suistimallerin engellenmesi için birçok Kural koymuş ve insanların huzuru bu kurallara uymakla yakaladığı gözlemlenmiştir.

Bir misal duymuştum ki beni çok etkilemişti. Osmanlı’da bir cinayetin işlenmiş olduğu bir mahallede kimse ses çıkarmadığı için o mahallede olan herkesten bir insan fidyesi alınarak ceza verilmiş ve böylece bundan sonra olabilecek böyle durumlarda herkesin yardım etmesi teşvik edilerek büyük bir ders verilmiştir. Bu şekilde caydırıcı cezalar insanların Can mal ve namuslarını güvende tutmakta böylece bir huzur ortamı oluşmaktadır.

İslamiyet’te insanların huzurlu ve güvende yaşamaları için kuralları koymuş bu kurallarla insanları korumayı amaçlamıştır.

İslami emir ve yasaklar insanı huzur ve mutluluk getirmekle beraber aynı zamanda ahiretini kazandıracak ve ahirette güzel kapılar açacak yollardır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA
Konuya Bir Cevap Yazın

Sizden Gelenler
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (7)
  • MODERATÖR (2)